5 °C

Ekonomi yönetiminden enflasyon değerlendirmesi

Başbakan Yardımcısı Canikli, Kalkınma Bakanı Elvan ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Gedikli, haziran ayında enflasyonda yaşanan yüzde 0,27'lik düşüşü yorumladı.

Ekonomi yönetiminden enflasyon değerlendirmesi

Enflasyon haziranda ayında yüzde 0.27 düşüş gösterdi, yıllık enflasyon yüzde 10.90'a geriledi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, "Yüksek ve güçlü büyümeyle birlikte enflasyondaki düşüş trendinin devam etmesi, ekonomideki rasyonel ve hassas yönetim anlayışının sonucudur" ifadelerini kullandı.

Elvan: Yüzde 10'un altında kalması mümkün

Kalkınma Bakanı Lütfi̇ Elvan, döviz kurunda istikrarın devam etmesi, gıda fiyatlarına yönelik alınan tedbirlerin etkisini göstermesi ve emtia fiyatlarının mevcut seviyelerini koruması durumunda TÜFE'nin yıllık artış hızının yüzde 10’nun altında kalmasının mümkün olacağını ifade etti.

Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Haziran ayında TÜFE'nin yüzde 0,27 azalarak yıllık bazda yüzde 10,90’a gerilediğini belirten Elvan, şunları kaydetti:

"Bu rakam beklentilerin altındadır. Enflasyondaki gerilemede özellikle mevsimsel etkilerin önem kazandığı görülmektedir. Gıda ve alkolsüz içecekler harcama grubunda fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 1,06 oranında azalmıştır. Bunun enflasyondaki düşüşe katkısı 0,24 puan olmuştur. Özellikle aldığımız tedbirlerin gıda fiyatlarına olumlu etkisinin önümüzdeki aylarda da devam etmesi beklenmektedir."

Elvan, Ramazan Bayramı'na rağmen giyim, ulaştırma, eğlence ve eğitim gibi nihai tüketici talebinin etkili olduğu sektörlerdeki fiyatlarda da gerileme kaydedildiğine işaret ederek, bu gelişmenin de enflasyon açısından oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Gedikli: Reform kararlılığının sonucu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli ise, bu düşüşün alınan tedbirlerin ve reform kararlılığının bir sonucu olduğunu belirtti. Gedikli, "2017 sonunda enflasyon düşüş ivmesini sürdürecek. Gelen öncü veriler de bunu destekler nitelikte. Örneğin Tüketici Güven Endeksi haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,53 artarak 81,33 değerini aldı. Bu Kasım 2016'dan bu yana görülen en yüksek seviye" dedi.

Enflasyonda düşüş sürüyorEnflasyonda düşüş sürüyor

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.