30 °C

En ucuz geçiş Türkiye'de

Toplam ihracatın yüzde 35’ini karayolu taşımacılığı ile gerçekleştiren ihracatçılar, Avrupa otoyollarına yılda yaklaşık 60 milyon Euro ödeme yapıyor. Avrupa ülkeleri arasında kilometre başına otoyol hizmetini en ucuz Türkiye, en pahalı İsviçre sunuyor.

En ucuz geçiş Türkiye'de

Türk ihracatçısı, 500 milyar dolarlık hedefi için en önemli yokuşu Avrupa yollarında alıyor. Toplam ihracatın yüzde 35’ini karayolu taşımacılığı ile gerçekleştiren ihracatçılar, Avrupa otoyollarına yılda yaklaşık 60 milyon euro ödeme yapıyor. Kilometre başına yapılan hesaplamada Avrupa ülkeleri arasında en ucuz otoyol hizmetini Türkiye’den alan ihracatçılar, en pahalı hizmeti ise İsviçre’den alıyor. Almanya ise Türkiye otoyollarına göre yüzde 85 daha pahalı hizmet sunuyor.

En pahalı otoyol İsviçre’nin

DKV Euro Service tarafından 5 Akslı Euro 5 tipi TIR ile hizmet veren bir nakliye aracı için Avrupa’daki ana güzergahlar baz alınarak yapılan çalışmaya göre; Avrupa otoyollarında en pahalı hizmeti kilometre başına 1.96 Euro rakam ile İsviçre verirken, bu ülkeyi 0.357 Euro ile Avusturya, 0.2063 Euro ile Çek Cumhuriyeti, 0.19 Euro ile İspanya, 0.18 Euro ile İtalya ve 0.14 Euro ile Slovakya takip ediyor. Çalışmada ayrıca Büyük Britanya’nın yıllık 1.250 Paund olarak belirlediği otoyol ücretlerinde Hollanda, Lüksemburg, Danimarka, İsveç ve Romanya da 1.250 Euro otoyol bedeli uyguluyor.

6-160.jpg

İhracatın yüzde 35’i karayolu ile yapılıyor

DKV müşterilerinin Avrupa’da ülkelere göre değişiklik gösteren ücretli paralı otoyol, tünel ve köprü ödemelerini tek bir kart ile yapabildiklerine dikkat çeken DKV Euro Service Türkiye Satış Müdürü Deniz Çokcoş Sezer, “Toplam Türkiye ihracatının yüzde 35’nin ve ithalatımızın yüzde 15.4’ünün karayolu taşımacılığı ile gerçekleştirildiği düşünülürse, uluslararası yollarda otoban ücretlerinin önemli bir maliyet unsuru olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Sadece Avrupa yollarında yılda 60 milyon Euro ödüyoruz” dedi. 

Avrupa ekonomisi otoyolda hız kazanıyor

Uluslararası yük trafiğinin her geçen gün artmasıyla, ulaştırma hizmetlerinin maliyetinin de giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çeken Deniz Çokcoş Sezer, “Uluslararası ticaret nedeniyle binlerce tır ve kamyon otoyolları kullanarak Avrupa’ya giriş yapıyor. Paralı yol sistemi, yol yapımı, bakım ve onarımı için ihtiyaç duyulan finansmanı sağlıyor. 2008 sonlarından ekonomik kriz içerisine giren Avrupa ülkeleri, krizden çıkış yollarından bir tanesini otoyol ücretlerinde görüyor. Avrupa ekonomisi, gerek otoyollardan alınan ücretler, gerekse sağladığı istihdam açısından, giderek karayolu ulaşımına daha bağımlı hale geldi” diye konuştu. Avrupa ülkelerinde her geçen gün değişebilen otoban uygulamalarına da değinen Deniz Çokcoş Sezer, 2016 yılında Belçika’nın da elektronik otoyol sistemi Vinyete geçeceğinin bilgisini paylaştı.

42 ülkedeki 54 bin 700 kabul noktasında otoyol ve akaryakıt kartlarıyla hizmet verdiklerini belirten Deniz Çokcoş Sezer, “Türkiye’de 6 yıldır hizmet veriyoruz. Şu ana kadar Türkiye’de daha çok filo sahipleriyle, ihracat firmalarıyla ve lojistik firmalarıyla çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki yıllarda filo kiralayan şirketleri de portföyümüze katmak istiyoruz” dedi.

Avrupa otoyol ücretleri

Ülke                              Otoyol Ücreti           Geçerlilik
Türkiye                        0.0225 EUR             KM başına
Slovakya                     0.14 EUR                  KM başına
Almanya                      0.1519 EUR             KM başına
İtalya                            0.18 EUR                  KM başına
İspanya                       0.19 EUR                  KM başına
Çek Cum.                    0.2063 EUR             KM başına
Fransa                         0.25 EUR/km            KM başına
Avusturya                   0.357 EUR                KM başına
İsviçre                          1.96 EUR                  KM başına
Büyük Britanya                £830                          Yıllık
Belçika                        1250 EUR                 Yıllık
Hollanda                     1250 EUR                 Yıllık
Lüksemburg               1250 EUR                 Yıllık
Danimarka                  1250 EUR                 Yıllık
İsveç                            1250 EUR                 Yıllık
Romanya                    1250 EUR                 Yıllık

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap