10 °C

Endekste satışlar ağırlık kazandı

Borsa günü yüzde 0.5 değer kayıpla tamamladı

Endekste satışlar ağırlık kazandı

 

İSTANBUL - Gün içerisinde net bir yön tayin edemeyen borsa, kapanışını 208 puan (%0.5) düşüşle 41254 puandan gerçekleştirdi. Gün sonunda 875 milyon YTL'lik işlem hacmi kaydedildi.

Dış piyasalardaki piyasalara paralel olarak satıcılı açılan İMKB hisse senetleri piyasası, ilk seans bitimine doğru artıya geçmeyi ise başardı. Ancak dış piyasada satışların artması, yurtiçinin de yeniden yönünü aşağı çevirdi. ABD'de geçen ay perakende satışlar yüzde 0,1 düşerek son 5 ayın en zayıf performansı görüldü.  Diğer yandan Rusya'nın Gürcistan içinde Tiflis'e doğru ilerlediği haberleri de yine tedirginliği artıran başlıklar arasında yer aldı. İkinci seansta 41026 puana kadar gerileyen endeks, küçük çaplı tepki alımları sonrası 41200 bölgesinde dengelendi.

Yarın Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi büyüme ve enflasyon verileri, ayrıca ABD'de açıklanacak enflasyon datası piyasalar tarafından yakından izlenecek.  Öte yandan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun açıklayacağı faiz kararı da izlenecek gelişmeler arasında bulunuyor. Piyasada öngörü MB'nin çeyrek puan arıtırım yapacağı yönünde.

Dolar ve faiz hafif yükseldi

Günün ilk yarısında alım ağırlıklı seyir izlenen tahvil ve bonoda, öğleden sonra hafif de olsa yukarı yönlü hareket izlendi. Günü yüzde 18.69 bileşikten kapatan 14 Nisan 2010 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi, yarına valörlü işlemlerde yüzde 18.73'e çıktı. Gösterge kıymet dün günü yüzde 18.88 bileşikten kapatırken, bugüne valörlü işlemlerde yüzde 18.80 seviyesine gerilemişti.

Gün içerisinde serbest piyasada 1.18 YTL'nin altını test eden dolar, yeniden yükselerek 1.1850 YTL'ye geldi. Dolar interbank piyasa valörlü işlemlerde ise 1.1800-1.1910 YTL aralığında hareket etti. Euro, kapalıçarşıda 1.7580 YTL'de dengelendi. Uluslarararası piyasada euro/dolar ise şu sıra 1.4860 seviyesinde bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap