4 °C

Enerji Piyasası'ndan ERERA ile işbirliği

EPDK ve ERERA arasında elektrik düzenlemeleri alanında işbirliği yapılmasını öngören mutabakat zaptına imza atıldı

Enerji Piyasası'ndan ERERA ile işbirliği

BAKÜ - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile Batı Afrika Ekonomik Topluluğu Elektrik Düzenleme Kurumu (ERERA) arasında işbirliği mutabakat zaptı imzalandı. 

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 13. Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı'na katılmak için geldiği Bakü'de, ERERA Başkanı El-Hacı İbrahima Thiam ile bir araya geldi. 

Yapılan görüşmenin ardından iki kurum arasında elektrik düzenlemeleri alanında işbirliği yapılmasını öngören mutabakat zaptına imza atıldı.  

Kurumsal kapasitelerin güçlendirilmesi öngörülüyor

EPDK Başkanı Yılmaz, Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanı Alparslan Bayraktar'ın da hazır bulunduğu toplantıdaki konuşmasında, işbirliğinin kapsamının bilgi, deneyim, uzmanlık paylaşımı ve değişimini içerdiğini söyledi. Tarafların ilgi alanında olan etkinliklere ilişkin bilgilendirme ve taraflarca yürütülen etkinliklerin desteklenmesinin de işbirliği kapsamında olduğunu anlatan Yılmaz, kurumsal kapasitelerin güçlendirilmesinin ve ortak etkinlikler düzenlenmesinin de öngörüldüğünü ifade etti.  

Yılmaz, Türkiye'nin enerji piyasasının son 12 yılda serbestleşme yönünden büyük ilerleme kaydettiğini aktararak, şöyle konuştu: 

"İlerlemenin kendi başına kaydedilmesi mümkün değil. Biz bu süreçte, başta AB kurumları olmak üzere içerisinde bulunduğumuz işbirlikleri aracılığıyla hem çok şey öğrenerek bunları kendi düzenlemelerimize yansıttık hem de bulunduğumuz ortamlara önemli katkılar sağladık. ERERA ile iş birliğimizi de tek taraflı bilgi ve tecrübe paylaşımından ziyade, birlikte öğrenme ve gelişme yönünde ortaya konulmuş güçlü bir irade olarak görüyoruz. ERERA bünyesindeki dost Afrika ülkelerinin bizim için ayrı bir yeri var. İmzaladığımız bu mutabakat zaptı, hükümetimizin Afrika'ya yönelik ilgisinin ve desteğinin açık bir tezahürüdür." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.