Enerjide doğalgaz alarmı!

BOTAŞ, elektrik üretimi amaçlı gaz fiyatına yüzde 8 arttırırken, santrallere tüketecekleri gazın ancak yüzde 40’ını verebileceğini, kalan yüzde 60’lık kısmı özel sektör ithalatçılarından tedarik etmeleri gerektiğini bildirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KARA 
 
Doğalgaz ithalatçılarının ellerinde bulunan gazı satamamaları üzerine yaşanan sıkıntı, elektrik sektörüne sıçradı. BOTAŞ hafta başında doğalgazdan elektrik üreten santrallere, tüketecekleri gazın ancak yüzde 40’ını verebileceğini, kalan yüzde 60’lık kısmı özel sektör ithalatçılarından tedarik etmeleri gerektiğini bildirdi.

Bu arada Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu da devreye girdi ve santrallerin gazsız kalmamaları için, normalde 30 Kasım 2017 itibariyle tamamlamaları gereken tedarik sözleşmelerini yapabilmeleri için 11 Aralık tarihine kadar ek süre tanıdı. Doğalgaz santralleri bunun üzerine ithalatçılarla masaya oturmaya başladı. Ancak ithalatçılar, BOTAŞ fiyatının çok üzerinde, normalden 20-25 dolar daha yüksek fiyatlar istedi. 

Bu arada BOTAŞ, elektrik santrallerine gaz tedarikinde uyguladığı kısıtlamanın üzerine bir de fiyatlar yükseltti. 1 Aralık 2017’den itibaren elektrik üretiminde kullanılacak doğalgazın Sm3 başına fiyatını yüzde 8’lik artışla 0.763615 TL olarak belirledi. 

Gelişmeler üzerine harekete geçen doğalgaz santral işletmecileri gerek Bakanlık gerekse BOTAŞ ile temas kurdular. Ancak 1 Aralık 2017 akşam saatlerine kadar kendilerini tatmin edecek herhangi bir sonuç elde edebilmiş değiller. Sadece BOTAŞ’ın hafta başında bildirdiği yüzde 60’lık tedarik kısıntısını gevşetebileceğine dair şifahi bilgiler elde ettiler. Bu da kısıntının yüzde 60’tan yüzde 40’a indirilmesinden ibaret. 

Doğalgaz santrali işletmecileri, yapılan uygulamanın işletilmesinin zor olduğu görüşünde. Bu konuda farklı bir çözüm bulunmazsa, kış yaklaşırken hem doğalgaz hem de elektrik sisteminde ciddi sıkıntılarla karşılaşılabileceği uyarısında bulunuyor.