6 °C

Enflasyonda tek haneli rakamlar bekleniyor

İlk çeyrekteki büyüme oranını değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Bu büyüme kesinlikle hormonlu bir büyüme değil. Büyümenin artacağını, yıl sonu itibariyle yüksek büyüme oranlarını yakalayacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Enflasyonda tek haneli rakamlar bekleniyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, CNN Türk yayınında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.


Türkiye ekonomisinin 2017'ye güçlü bir başlangıç yaptığını vurgulayan Tüfenkci, yılın ilk çeyreğinde herkesi şaşırtan büyüme rakamı yakalandığını söyleyerek, "Bu büyümenin ikinci, üçüncü çeyrekte de artacağını ve yıl sonu itibarıyla yüksek büyüme oranlarını yakalayacağımıza inanıyorum" dedi.

Sanayi üretimindeki ve ihracattaki artışın yanı sıra uluslararası ticaretin gelişmesiyle beraber bunun piyasaya yansımaları ve Türkiye'nin bu ticarette alacağı pay dikkate aldığında söz konusu büyümenin kesinlikle hormonlu bir büyüme olmadığını dile getiren Bakan Tüfenkci, 6 Aylık Eylem Planı'na yönelik çalışmalarının sürdüğünü ve ay sonu itibarıyla bunu ileteceklerini belirtti.

Yıl sonu hedefi tek haneli enflasyon rakamı

Gıda ürünlerindeki fiyat artışlarına yönelik tedbirlere ilişkin bilgiler veren Bakan Tüfenkci, "Hedefimiz Türkiye'nin yıl sonu itibarıyla tek haneli enflasyon rakamlarını yakalaması. Bu konuda umutluyuz çünkü atmış olduğumuz adımları, yaptıklarımızı biliyoruz, bunların piyasaya yansımalarını bekliyoruz" diye konuştu.

Ayrıca Avrupa ile Türkiye arasında Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yönelik müzakerelerin yaz sonu itibarıyla başlamasını umduklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, bu konunun ülke açısından çok önemli olduğunu söyledi.

"Katar'ın ablukaya alınması kabul edilemez"

Katar'ın gıda ambargosu noktasına getirilmesi ve ablukaya alınmasının kabul edilemez olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, "Çünkü ortada geçerli bir neden de yok. Türkiye bu anlamda Katar'la gıda ve ulaşım noktasında Cumhurbaşkanımızın da talimatı ile Ekonomi Bakanlığı koordinesinde hızlı bir adım attı ve gıda ihtiyaçlarının Türkiye'den karşılanabileceği noktasında karar aldı" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.