24 °C

Erdoğan: Bankacılıkta bir sorun var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl Türkiye'nin yüzde 2.9 büyümesine buna karşın bankaların yüzde 40 civarında kâr artışı elde etmesine dikkat çekerek, "Burada bir sorun var. Üstelik bu yıl bankaların kâr oranlarını neredeyse ikiye katladıkları görülüyor, bu bir felaket" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada hükümetin hayata geçirdiği teşvik paketlerine değinerek, "Bu teşvikler piyasada nakit sıkışıklığının azaltılmasına önemli katkıda bulunuyor. Tabi piyasaya asıl finans desteği sağlaması gereken kurumlar kimler, bankalar ama bankalar rahat durmuyor" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Bakıyorsunuz hâlâ biz 'faizler düşmesi lazım' diyoruz, bankalar ise vatandaşın oraya yatırdığı paraları kendisi için adeta bir soyup soğana çevirme aracı olarak kullanıyor. Kendi parası değil, vatandaşın oraya emanet ettiği para ve o bunu kalkıyor kendisi acımasızca yüksek faizle kendisine bir rant aracı hâline çeviriyor. Ama ben inanıyorum ki gerek Merkez Bankamız, devlet bankalarımız bu konuda kararlı adım atmak suretiyle inşallah bu işi aşağı çekeceklerdir."

Bankaların kâr oranlarına ilişkin, "Geçtiğimiz yıl çektiğimiz onca sıkıntının sonunda Türkiye yüzde 2.9 büyürken bankalar yüzde 40 civarında kâr artışı elde etmişse burada bir sorun var demektir" diyen Erdoğan, "Üstelik bu yıl bankaların kâr oranlarını neredeyse ikiye katladıkları görülüyor, bu bir felaket ve bu para bunların cebinden çıkmıyor, kendi öz sermayeleri değil. Biz kimseden zararına bir iş yapmasını istemiyoruz ancak bankalardan kredi şartlarını ve faiz oranlarını makul seviyelerde tutarak ülkemizin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamalarını beklemek de hakkımızdır diye düşünüyorum" dedi.

Bankacılık sektörünün piyasayı fonlama konusunda biraz daha cesaretli davranması halinde ekonomideki yükselişin hızlanacağını kaydeden Erdoğan, "En azından tüm göstergelerin olumlu yönde seyrettiği şu dönemde bankacılık sektöründen bu yönde güzel haberler beklediğimi özellikle belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Kaynak: Reuters

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.