11 °C

Faiz dışı gelirler 8 milyar liraya ulaştı

Faiz dışı gelirler, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 artarak yaklaşık 8 milyar liraya ulaştı.

Faiz dışı gelirler 8 milyar liraya ulaştı

ANKARA - Bankaların, son günlerde "tartışma" konusu olan faiz dışı gelirleri, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 artarak 7 milyar 802 milyon liraya ulaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yılın ilk çeyreğinde bankalar, hizmetlerden 4 milyar lira, kredilerden alınan ücret ve komisyonlardan da 1,3 milyar lira gelir elde etti. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında hizmet gelirleri yüzde 20, ücret ve komisyon gelirleri de yüzde 31,4 arttı.

Personel giderlerinin 2 katı

Diğer faiz dışı gelirler de eklendiğinde bankaların toplam faiz dışı gelirlerinin tutarı 7 milyar 802 milyon liraya ulaşırken, ücret ve komisyonlar ile hizmet gelirlerinin faiz dışı gelirler içindeki payı yüzde 69 oldu.
Bankaların faiz dışı gelirlerinin, en büyük gider kalemlerinden personel giderlerinin yaklaşık 2 katı olması dikkati çekti.

TBB'nin yeni düzenlemeleri

Bu arada, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 1 Eylül 2013'ten geçerli olacak şekilde iki tebliğ yayımladı.
Söz konusu tebliğler ile her bir ürün veya hizmet için ayrı ayrı olmak üzere müşterinin talebinin alınması zorunlu hale getirildi. Bankalar, müşteri taleplerini alırken sundukları ürün veya hizmet hakkında müşteriyi ilgili konunun faiz ve ücretleri hakkında bilgilendirmekle yükümlü tutuldu.
Tebliğlere göre, tüketici kredisi ve kredi kartı sözleşmeleri en az 12 punto ve koyu siyah harflerle yazılacak. Ayrıca sözleşmeye ek olarak, maddi yükümlülük doğuran hususların belirtildiği bilgi formu hazırlanarak müşteriye iletilecek.
2012-2013 yılları birinci çeyrekleri itibariyle bankaların faiz dışı gelirlerindeki değişim (milyon TL) şöyle:

faizdisikar.jpg

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap