9 °C

Faizsiz kredi Meclis gündeminde

CHP, faizsiz KOSGEB kredisinin sonuçları hakkında detaylı bilgi verilmesi gerektiğini belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı

Faizsiz kredi Meclis gündeminde

Yaklaşık 245 bin kişinin başvurduğu, ancak sadece 15 bin kişinin almaya hak kazandığı KOSGEB'in 50 bin TL faizsiz kredi sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Açıklanmasıyla beraber başvuranlar içerisinde krediyi almaya hak kazanamayan yüzde 93'lük kesimin tepkilerine neden oldu. Konuyu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye soran CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, kredinin hangi kriterlere göre verildiğinin ve almaya hak kazanan 15 bin işletmenin sektör ve il dağılımlarının açıklanmasını istedi.

Söz konusu kredinin hükümete yakın, yandaş işletmelere verildiği iddialarını gündeme getiren Özdiş, önergesinde, "TÜİK, 2014 verilerine göre Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), 2014 yılında toplam girişim sayısının yüzde 99,8'ini oluşturmuş, buna karşılık istihdamın yüzde 73,5'ini, maaş ve ücretlerin yüzde 54,1'ini oluşturmuştur. Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon KOBİ olduğu düşünüldüğünde sadece 15 bin işletmeye kredi verilmesi haksızlık değil midir? Bu sayı neden arttırılmamaktadır?" sorusunu yöneltti.

Hangi kriterler dikkate alındı?

KOSGEB'den 50 bin lira kredisi çıktığı halde bankaya gittiğinde finansal durum yetersizliği gerekçe gösterilerek kredisi verilmeyen veya eksik verilen esnafın yaşadığı mağduriyetin basında yer aldığını vurgulayan Özdiş, önergesinde şu sorulara yer verdi:

"-Söz konusu faizsiz kredilerin verilmesinde hangi kriterler dikkate alınmaktadır?

-Kredi almaya hak kazanan 15.000 işletmenin sektör ve il dağılımları nelerdir?

-Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon KOBİ olduğu düşünüldüğünde sadece 15 bin işletmeye kredi verilmesi haksızlık değil midir? Bu sayı neden arttırılmamaktadır?

-Yandaş işletmelere kredi verildiği iddiaları hakkında Bakanlığınızın düşüncesi nedir?

-Basında bugün yer alan haberlere göre KOSGEB kredisi çıkan esnaf, anlaşmalı bankalara kredi başvurusuna gittiğinde " Finansal uygunluğunuz yok, limitiniz yetersiz" denilmiştir. Esnaf bu gibi gerekçelerle kredisini kullanamamakta veya 50 bin olan faizsiz kredi hakkından sadece 10 bin TL'sini alabilmektedir. KOSGEB ise bu duruma " biz işletmelerin mali durumunu göremiyoruz, bizim anlaşmamız kredilerin faizini ödemek üzerine" diye açıklama yapmıştır. Bu durumda 50 Bin TL faizsiz kredi hakkı olduğu halde kullanamayan kişilerin mağduriyeti hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap