9 °C

Gebze Philips 150 kişiyi işten çıkarıyor

Firma, bölgedeki diğer işverenlerle görüşüp çıkarılan işçileri yerleştirme seçeneklerini araştıracak

Gebze Philips 150 kişiyi işten çıkarıyor

İSTANBUL - Philips Aydınlatma, Avrupa Profesyonel Armatür Yönetimi, Gebze armatür montaj fabrikasındaki üretim ve 150 kişinin iş sözleşmelerinin sona erdiğini, çalışanların yeni iş bulmaları için bölgedeki diğer işverenlerle görüşüleceğini duyurdu.

Philips Aydınlatma, Avrupa Profesyonel Armatür Yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, 31 Aralık 2008 itibariyle İstanbul Gebze'de yer alan armatür montaj operasyonlarının duracağı ifade edildi.

1993 yılından bu yana faaliyet gösteren Philips armatür montaj fabrikasının ilk kez Halkalı'da açılıp 2006'da Gebze'ye taşındığı belirtilen açıklamada, Philips'in Avrupa'da yer alan Uluslararası Üretim ve Tedarik Merkezlerinin devamlılığı ve karlılığı için en az 40 milyon euro sipariş ve üretim hacmi gerektiği, sınırlı büyüme kapasitesine sahip olan Gebze armatür montaj fabrikasının hacminin ise 24 milyon euroda kaldığına  dikkat çekildi.

Diğer Philips Üretim ve Tedarik Merkezleri ile kıyaslandığında, Gebze'deki armatür montaj fabrikasının coğrafi konumu nedeniyle uluslararası müşterilere tedarikte bulunmak için avantajlı bir durumda olmadığına dikkat çekilen açıklamada, sözü edilen fabrikanın zaman içinde yerel üreticiler karşısında rekabet gücünü kaybettiği, Avrupa'daki diğer Philips Üretim Merkezlerine karşı rekabet avantajı elde edemeyecek duruma geldiği aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu gelişme, Philips Aydınlatma, Avrupa Profesyonel Armatür Yönetiminin küçük armatür montaj fabrikaları için yürüttüğü stratejiyi gözden geçirmesini ve üretime yeni konumlandırılmış büyük uluslararası tedarik merkezlerinde başlamasını hedeflemektedir.

Armatür montaj fabrikasındaki üretim faaliyetlerimiz ve fabrikamızda çalışan 150 kişinin iş sözleşmeleri 31 Aralık 2008 itibariyle sona ermektedir. Çalışanlarımızın sıkıntılarını en aza indirebilmek için her türlü destek verilecek, yeni bir iş bulmaları için Gebze bölgesindeki diğer işverenlerle görüşülüp yerleştirme seçenekleri araştırılacaktır. "

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.