Gezi olayları olmasaydı faizler 2,5'a kadar düşecekti

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Gezi olaylarının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MERSİN - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "3-5 ağaç bahanesiyle çıkan olaylar, partimize, parti teşkilatlarına, genel başkanımıza yapılan tehditlerin ve ahlaksızlıkların arkasında ne yatıyor? Bunları iyi tespit etmemiz gerekiyor. Bunlar Türkiye'nin büyümesine ve gelişmesine karşı olanların tertibidir" dedi.

Çağlayan, partisinin danışma meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, parti olarak çok önemsedikleri bu toplantılar sayesinde parti teşkilatlarıyla istişare yapma imkanı bulduklarını söyledi.

Salondaki bazı koltukların boş olması nedeniyle "Ben gördüğüm bu tabloda üzüntülerimi dile getirmek istiyorum. AK Parti'ye dolu dolu tıklım tıklım salonlar yakışır" diyen Çağlayan, içinde bulunulan günlerin birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin son dönemdeki gelişmesinin bazı kesimleri rahatsız ettiğini ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu:

"Türkiye, partimiz ve genel başkanımız üzerinde oyunların oynandığı bir günde bu salonları tıka basa doldurmak AK Parti'ye yakışır. Bugünlerde daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzu 7 cihana göstermemiz gerekiyor. Türkiye yeniden şaha kalktı, yeniden atağa kalktı. Cumhuriyet tarihinde hiç bir yönetime nasip olmamış bir yönetim, sizlerin desteğiyle görevinin başında.Yaptıklarımız ve yapacaklarımız birilerini rahatsız etti, birilerinin nasırlarına bastı. Ama şunu bilsinler ki; bu ülkenin büyümesi, gelişmesi, kalkınması, birlik ve beraberliğinin karşısında olanların sonuna kadar nasırlarına ve ayaklarına basmaya devam edeceğiz. Biz gücümüzü Allah'tan ve milletimizden alıyoruz. Bu millet bize destek verdiği sürece milletine hizmetkar olmak için göreve gelmiş olan bu kadrolar, Türkiye'yi büyütmeye ve geliştirmeye devam edecektir."

Türkiye'nin tüm dünyadaki ekonomik krize meydan okuyan bir ülke haline geldiğini, özellikle mayıs ayında çok önemli gelişmeler kaydettiğini dile getiren Çağlayan, "Şöyle bir düşünün mayıs ayında 3-5 ağaç bahanesiyle çıkan olaylar, partimize, parti teşkilatlarına, genel başkanımıza yapılan tehditlerin ve ahlaksızlıkların arkasında ne yatıyor? Bunları iyi tespit etmemiz gerekiyor. Bunlar Türkiye'nin büyümesine ve gelişmesine karşı olanların tertibidir. Öyle bereketli bir mayıs ayı geçirdik ki, IMF'nin borcunu kapatıp, borç verecek hale geldik. İşte AK Parti'nin farkı ve başarısı bu. ABD'de Sayın Obama ile yapılan toplantılarda neler konuşulduğunu keşke tüm Türkiye duyabilseydi" dedi.

Ekonomik gelişmeler
Çağlayan, Türkiye'nin, yine mayıs ayında, dünyada büyük bir ekonomik kriz yaşanmasına rağmen bir günde 69 milyar dolarlık ihale yaptığını, bunun da tüm dünyada takdirle karşılandığını anlattı.

Göreve geldiklerinde, devletin yüzde 69 faizle borçlandığını, 10-11 yıl önce devletin topladığı her 100 lira verginin 86 lirasının borç faizine gittiğini aktaran Çağlayan, şöyle devam etti:

"Bugün AK Parti döneminde devlet, toplamış olduğu 100 lira verginin en fazla 14 lirasını faize veriyor, 86 lirasını ülke için hizmete harcıyor. Tarihimzde ilk defa faizlerimiz yüzde 4.63'e düştü. Bizden önceki dönemde bunun üzerinde aylık dahi borçlanamayan bir Türkiye'den sonra hükümetimiz döneminde yıllık faiz bu kadar düştü. İddia ederek söylüyorum, bu son olaylar olmasaydı faizler 2,5'a kadar düşecekti. Bu ne demek biliyor musunuz? Yani Türkiye topladığı her 100 liralık verginin sadece 8-9 lirasını faize verecekti. Ama bu faiz lobisine battı. Faiz lobisini rahatsız etti. Çünkü fais lobisi, yıllarca Türkiye'nin vampir gibi kanını emmeye alışmıştı. Bunlar borçlu bir Türkiye'ye alışmıştı. Bu gelişmeler, bunları rahatsız etti. Ama çatlasalar da,  patlasalar da Türkiye elde etmiş olduğu başarılardan bir adım geriye gitmeyecektir. Evvel Allah öyle bir ekonomik sistem oturttuk ki, bu çıkan olaylar, çıkartılmak istenen olaylar Türkiye ekonomisine vız gelir, tırıs gider."

"Kimse bize çevrecilik ders vermesin"
Çağlayan, 2023 hedeflerine kilitlenilen bir dönemde çıkan olayların tesadüf olarak değerlendirilemeyeceğine dikkati çekerek, "akıllı ve uyanık" olunması gerektiğini bildirdi.

Gezi Parkı eylemleriyle devletin ve hükümetin yıpratılmaya çalışıldığını anlatan Çağlayan, "Mesele 3-5 ağaç olsa çok şükür kimsenin yapmadığını yapıp 2 milyar 800 milyon ağaç diktik. Kimse bize çevrecilik ders vermesin. Biz bunların gereklerini yapan bir partiyiz. İlk başta masumane başlayan, arkasından terör, illegal ve bölücü örgütlerin cirit atmaya başladığı bir ortama dönüştü. Devleti yıpratmaya çalıştılar, hükümeti güçsüz göstermeye çalıştılar. Yetmedi ahlaksızca başbakanımıza küfür ve hakaret bile yaptılar. Böyle bir ortamda bölücü terör örgütlerinin şükürler olsun alet olmadı milletimiz" diye konuştu.

Bakan Çağlayan, seçim startının verildiğini belirterek, bu yüzden partililerden kapı kapı dolaşarak yapılan hizmetleri halka anlatmalarını istedi.