4 °C

Goldman Sachs, TL ve faiz tahminlerini revize etti

Goldman Sachs, 2016 için Türk Lirası ve politika faizi tahminlerini daha ılımlı bir değer kaybına işaret edecek şekilde revize etti.

Goldman Sachs, TL ve faiz tahminlerini revize etti

Goldman Sachs, Türk Lirası'nın son haftalarda yaşanan keskin değer kayıplarıyla birlikte aşırı düşüş bölgesine girdiğini belirterek, 2016 için tahminlerini daha ılımlı bir değer kaybına işaret edecek şekilde revize ettiğini bildirdi.

Dün yayınladığı raporda 2017 yılında makro temel göstermelere paralel olarak kurda bir miktar normalleşme olacağı öngörüsüne de yer veren Goldman Sachs, Türk Lirası'nın ABD Doları ve eurodan oluşan döviz sepeti karşısında gelecek 12 aydaki değerine ilişkin tahminini 3,60 olarak duyurdu. Goldman Sachs, döviz sepetinin 2016 sonunda 3,38 TL ve 2017 sonunda 3,25 TL olacağı tahmininde de bulundu.

Faiz tahminlerini de revize ettiğini belirten Goldman Sachs, TCMB'nin TL'deki aşırı değer kaybına daha agresif ve önde yüklemeli faiz artırımlarıyla yanıt vereceğini öngördü.

Goldman Sachs, TCMB'nin gösterge konumdaki 1 hafta vadeli repo faizini 2016'da yüzde 12'ye ve 2017'de yüzde 14'e çıkaracağını tahmin etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.