8 °C

Güler Sabancı'ya İspanya Kraliyet nişanı verilecek

İspanya Kralı I. Juan Carlos, Güler Sabancı'ya 'Encomienda de Numero' nişanı verilmesini kararlaştırdı

Güler Sabancı'ya İspanya Kraliyet nişanı verilecek

ANKARA - İspanya Kralı I. Juan Carlos, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'ya, İspanya'nın önemli liyakat nişanı olan ''Encomienda de Numero'' nişanı verilmesini kararlaştırdı.

İspanya Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, ''Encomienda de Numero''nun İspanya'da en üst düzeyde verilen bir nişan olma özelliği taşıdığı kaydedildi.

Sabancı'nın, İspanyol kültürüne ve İspanya ile Türkiye arasındaki ilişkilere her zaman büyük önem verdiği belirtilen açıklamada, Sabancı'nın, gerek İspanyol kültürünün Türkiye'de, gerekse Türk kültürünün İspanya'da tanınması için büyük emek harcadığı belirtildi. Sabancı'nın Picasso'nun ve Dali'nin eserlerini Türkiye'de tanıttığı hatırlatılan açıklamada, Sabancı Müzesi'nin, Figueres'deki Dali Vakfı eserlerini sergileyerek, Dali'nin İspanya dışında şu ana kadar gerçekleştirilmiş en geniş çaplı retrospektif sergisine ev sahipliğı yaptığına dikkati çekildi.

Açıklamada, Sabancı'nın 2008 yılında SU Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonundan seçme eserlerin yer aldığı, Osmanlı hat sanatı sergilerinin, İspanya'nın Madrid ve Sevilla şehirlerinde düzenlenmesini sağladığı belirtilen açıklamada, ''Altın Satırlar: Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat Sanatı'' başlıklı serginin Madrid'deki Real Academia de Bellas Artes de San Fernando'da gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Açıklamada, Sevilla'da Real Alcczar Sarayı'nda düzenlenen ''Osmanlı Hat Sanatı'' başlıklı serginin ise 4 Nisan-15 Haziran 2008 tarihleri arasında açık kaldığı ve çok büyük ilgi gördüğü belirtildi.

İspanya'nın Türkiye Büyükelçisi Joan Clos, 4 Ekim 2009 tarihinde resmi ikametgahında Güler Sabancı'ya ''Encomienda de Numero'' nişanını verecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap