Güneydoğu'dan 4 milyar dolara yakın ihracat

Güneydoğu Bölgesi'nden 2017 yılının ilk altı ayında 3 milyar 939 milyon 584 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nden (GAİB) yapılan açıklamaya göre, bölgeden 2017 yılının ilk altı ayında 3 milyar 939 milyon 584 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.
Bölge ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 54,1 payla ilk sırada, AB ülkeleri 18,3 payla ikinci, Afrika ülkeleri de yüzde 10,7 ile üçüncü sırada yer aldı. Bu süreçte toplam 184 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. En fazla ihracat yapılan ülkeler ise Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Belçika oldu.
Konuyla ilgili açıklama yapan GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, "Bütün sektörlerimizde üretilen ürünlerimizin en iyi koşullarda dünya pazarlarında satılabilmesi için elbette ihracatçılarımız taşın altına sadece ellerini değil, bedenlerini de koymuştur. Bunun sonuçlarını almaya başladık ve 2017 yılının son alta ayında sonuçların istenilenin de üzerinde gerçekleştirilmesi için elimizden gelenleri yapacağız. Kredi Garanti Fonunun devreye girmesiyle birlikte bütün sektörlerimizde bu anlamda önemli bir rahatlama yaşanmış olup bunun üretime ve ihracatımıza yansıması da önemli olacaktır" şeklinde ifadeler kullandı.

"Ekonomimiz adına mutluluk verici"

Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli ise ekonomide yaşanan olumlu gelişmelerin ülke ekonomisi için önemine değinerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Gaziantep’in bu gelişmelerde önemli paya sahip olduğunu ifade etti.


Bölge ekonomisinde önemli gelişmelerin sürdüğüne dikkati çeken Gergerli, "Bölge ihracatı, istihdamını ve üretimini artıyor. Bunun yanısıra bölgede yatırımlarda tüm hızıyla devam ediyor. Elbette bu gelişmeler Türkiye adına olduğu gibi ekonomimiz adına da mutluluk verici ve moral kaynağı gelişmeler" dedi.