GYODER'in '2016 yol haritası' hazır

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin, 2015 yılının son yönetim kurulu toplantısında 2016 yol haritası da hazırlandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nden (GYODER) yapılan açıklamaya göre dernek, yılın son yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, 2015 yılında bir duraksama endişesi yaşanmasına rağmen gayrimenkul sektörünün büyümesinin sürdüğü, sektöre yabancı yatırımcı ilgisinin arttığı, büyümenin 2016'da da devam edeceği vurgulandı. 

Toplantıda, 2015 yılı gayrimenkul sektörü açısından değerlendirildi, 2016 yılı için öngörüler ele alındı.  

Gelecek yıl özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinin artarak süreceği tahmininin paylaşıldığı toplantıda, sektörün, 2016 yılında yatırımcıların ihtiyaçlarını ve beklentilerini doğru okuyarak, bu beklentileri karşılamaya yönelik farklı projeler üretmeye devam edeceği belirtildi. 

Toplantıda, gayrimenkul sektörünün potansiyelinin en doğru şekilde değerlendirilmesinin önemine değinildi.  

Sektörün küresel rekabet koşullarında güçlü bir pozisyona sahip olacağı stratejiler geliştirilmesi gerektiği kaydedilen toplantıda, GYODER'in uluslararası zeminde en büyük ve prestijli organizasyonlar olan MIPIM ve CityScape'deki iş birliklerinin süreceği dile getirildi.  

Toplantıda, sektörde bir marka haline gelen Gayrimenkul Zirvesi'nin 15'incisinin 2016 yılı Mart ayında, Gelişen Kentler Zirvesi'nin 8'incisinin de Antalya'da nisan ayında gerçekleştirileceği ifade edildi. 

Kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması ve yeni yerleşim merkezlerinin oluşturulması konularının ele alındığı toplantıda, gayrimenkul sektörünün gelecek yıl da genel ekonomiye paralel yüzde 5-6 büyüyeceği, öncü firmalarla gerçekleştirilen marka projelerin, 2016 yılı trendlerini belirleyerek sektörel büyümenin ivme kazanmasında etkin rol oynayacağı görüşü paylaşıldı. 

Toplantıda, ülke ekonomisindeki olumlu seyrin ve global ekonominin de aynı şekilde hareket etmesinin Türkiye'yi uluslararası yatırımcılar açısından tercih edilebilir kıldığı, 2016'nın özellikle kurumsal uluslararası yatırımcıların Türkiye'yi tekrar radara alacağı bir dönem olacağına işaret edildi. 

Açıklamada, 3. köprü, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Finans Merkezi, Galataport, Haliçport gibi mega projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm çalışmalarının inşaat ve gayrimenkul sektörüne ivme kazandırdığı, bu durumun yabancı yatırımcı ilgisini arttırdığı da belirtildi.