Habur sınırında TIR geçişleri normal seyrine döndü

14 Aralık’ta kapatılmasının ardından 5 Ocak’ta ‘sınırlı geçişe’ açılan Habur Sınır Kapısı’nda günlük geçiş sayısı 1900’e ulaştı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Aysel Yücel / İSTANBUL

Habur Sınır Kapısı’nda TIR geçişleri normale döndü. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Kapıda geçişler normale döndü. Eskiden olduğu gibi günlük yaklaşık 1900 TIR sınırdan geçmeye başladı” dedi. 

Türkiye’nin ikinci büyük ihracat pazarı Irak’a çıkış kapısı olan Habur sınırı, bölgede şiddetlenen terör olayları sonrası 14 Aralık’ta kapatılmıştı. 5 Ocak’ta sınır kapısı tekrar açılmış ancak askeri konvoyların denetiminde günlük sadece 200 ila 500 arası aracın geçişine izin veriliyordu. DÜNYA’ya konuşan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, pazar günü itibariyle sınır kapısında geçişlerin normale döndüğünü, eskiden olduğu gibi gibi kapıdan günlük 1900’den fazla aracın geçiş yapmaya başladığını söyledi. 

10 binden fazla araç sırada bekliyordu 

Günlük yaklaşık 2 bin TIR’ın geçiş yaptığı Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Habur’da kapının kapanması nedeniyle binlerce araç yükleriyle beklemek zorunda kalmıştı. İki hafta öncesine kadar Irak tarafında 9 bin 500 araç kapıyı geçmek üzere kuyrukta beklerken Türkiye tarafında ise 4 bine yakın TIR sınırı geçmeyi bekliyordu. Toplamda ise yaklaşık 30 bin TIR’lık mal Irak’a gitmek üzere depolarda ve fabrikalarda hazır bekliyordu. UND yetkilileri bekleyen araç sayısını çok fazla olduğu için günlük 500 araca geçiş izni verilmesinin yeterli olmayacağını dile getirmiş bu sayının artırılmasını talep etmişti. Sınırda geçişlerin normale dönmesiyle bekleyen TIR kuyruğunun kısa sürede erimesi bekleniyor. 

Türkiye’nin Almanya’dan sonra en önemli ihracat pazarı olan Irak’a yapılan ihracatın yüzde 91’i karayoluyla yapılıyor. 2015’te ihracatın 8.5 milyar dolarlık kısmı bu kapıdan gerçekleşti. Irak’a ağırlıklı olarak inşaat malzemeleri, gıda ürünleri ve tekstil ürünleri taşınıyor

Bu konularda ilginizi çekebilir