Haziranda sektörel güven geriledi

TÜİK haziran ayı verilerine göre hizmet sektörü güven endeksi yüzde 3,1 ve perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,1 düştü; inşaat sektörü güven endeksinde ise yüzde 0,4'lük artış kaydedildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin sektörel güven endeksi istatistiklerini açıkladı.

Buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi mayısta 102 iken, haziran ayında yüzde 3,1 oranında azalarak 98,8'e düştü.

Söz konusu ayda, hizmet sektöründe bir önceki döneme göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5,1, yüzde 4,2 ve yüzde 0,4 azaldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi 100,7 oldu

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi aynı ayna yüzde 2,1 oranında azalarak 100,7 değerine düştü.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5,7 ve yüzde 1 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0,4 arttı.

İnşaat sektörü güven endeksi arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 86,3 iken, haziranda yüzde 0,4 oranında artarak 86,7 değerine yükseldi.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı endeksleri sırasıyla yüzde 0,9 ve yüzde 0,1 arttı.