14 °C

Hisarcıklıoğlu: Devletten para, pul istemiyoruz

'Eskişehir Ekonomi Buluşması'nda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Tek istediğimiz rakiplerimizle eşit şartlarla rekabet etmek" dedi

Hisarcıklıoğlu: Devletten para, pul istemiyoruz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Biz devletten para, pul istemiyoruz. Tek istediğimiz rakiplerimizle eşit şartlarla rekabet etmek. Rakibimin üzerindeki vergi yükü ne, bana da onu yükle. Hangi standartta ham madde, enerji temin ediyor. Ben de onu kullanayım. ' diyoruz" dedi.  

Hisarcıklıoğlu, Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir Ticaret Odası (ETO) ve Eskişehir Ticaret Borsası (ETB)  tarafından bir otelde düzenlenen ''Eskişehir Ekonomi Buluşması''nda yaptığı konuşmada, ülkede yaşanan terör olaylarını lanetledi. 

Eskişehir'in tarım, sanayi ve yüksek teknoloji kenti olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Eskişehir havacılık ve raylı sistemde Türkiye'nin kalbidir. Eskişehir ihracatta da önde gelen kentler arasında yer alıyor. İhracatın büyük bölümü ABD ve AB'ye yapılıyor. Zengine mal satmak kolay değildir. Eskişehir'de dünya ile rekabet eden bir sanayi var" ifadelerini kullandı. 

"Tek istediğimiz rakiplerimizle eşit şartlarla rekabet etmek" 

Türkiye'nin gündeminde şu anda asgari ücretin bulunduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, işverenler olarak "işçimiz fazla kazanmasın, asgari ücretin artışına karşıyız" gibi bir algının oluşmasına karşı olduklarını vurguladı. 

Hisarcıklıoğlu, işverenlerin de çeşitli sıkıntılarının olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: 

"Şu an itibarıyla ben işçime bin 500 lira ödüyorum ama işçimin eline bin lira geçiyor. Ben diyorum ki 'Bu aradaki 500 lirayı kim alıyorsa işçime verilsin.' Bunu derken bin 300 liranın işçimin cebine girmesini kıskanır mıyım? İşçimin cebine girse daha fazla harcayacak. Bizim için daha fazla pazar olacak. Yani 'Kazanmasın' deme şansımız var mı? Biz de bin 500 lira cepten çıkıyor zaten. İstihdam üzerindeki vergi yüklerinde dünya birincisiyiz, yüzde 72. Bizden sonra Almanya geliyor, yüzde 53, ABD ise yüzde 38. "Biz devletten para, pul istemiyoruz. Tek istediğimiz rakiplerimizle eşit şartla rekabet etmek. Rakibimin üzerindeki vergi yükü ne, bana da onu yükle. Hangi standartta ham madde, enerji temin ediyor. Ben de onu kullanayım. 'Gerisini bize bırakın' diyoruz." 

"Damga vergisi kaldırılsın" 

Hisarcıklıoğlu, damga vergisine değinerek, "İnternet üzerinden bir mal aldınız, yüzde yarım damga vergisi var. Ödemezseniz vergi kaçakçısı oluyorsunuz. Damga vergisi dünyada olmayan bir vergi. Dünyada olmayan bir verginin karşısındayız. Bunun kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Yatırım teşvik sistemine bakıldığında makine yatırımlarında 2011 yılının altında seyredildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Demek ki 81 ile sektörel il ve ilçe bazında teşvike dönmek lazım. Ama yeni teşvik ile mevcut üretim yapanın arasında haksız rekabet olmaması lazım. Kim üretiyorsa ona teşvik verin. Yeni teşvik modeli de bu olması lazım. Muhakkak bölgelerin farklılaşması lazım. 'Her bölgeye her şeyi veriyorum' toptancı anlayışla bu iş olmuyor. Bu kapsamda gittiğimizden dolayı Türkiye'nin ürettiği buğdayın 3 mislini öğütecek un değirmen kapasitemiz var, atıl duruyor. Bunlar hepimizin ortak kaynağı." 

Eskişehir Valisi Tuna 

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise Türkiye'nin ilk ağır sanayi işletmesine ev sahipliği yapan Eskişehir'in geçmişteki gibi gelecekte de büyük hamleler yapma hususunda yüksek potansiyele sahip olduğunu söyledi. 

Tuna, Eskişehir'in gelişmiş bir sanayiye sahip olduğunu vurgulayarak, "2023 vizyonunun gerçekleştirilmesinde öncelikli olarak ele alınması gereken konular, otomotiv, tekstil, mobilya, gıda, makine metal, seramik, havacılık, raylı sistemler, mermer ve inşaat sektörleri istihdam, ihracat ve katma değer gibi alanlardır. Bu sektörlerde mevcut olan rekabet avantajlarının devam ettirilebilmesi için önümüzdeki dönemde daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.  

Konuşmaların ardından ETB Başkanı Ömer Zeydan, ETO Başkanı Metin Güler ve ESO Başkanı Savaş Özaydemir, Hisarcıklıoğlu'na ağaç oyması tablo hediye etti.  

Etkinliğe, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Baro Başkanı Rıza Öztekin, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ile çok sayıda davetli katıldı. 

Eskişehir Valisi Tuna'yı makamında da ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, Vali Tuna'ya Mehmet Akif Ersoy'un "Safahat'' eserini hediye etti. Vali Tuna ise Odunpazarı Bölgesi'ni simgeleyen tablo ile lüle taşından yapılmış bastonu Hisarcıklıoğlu'na takdim etti. 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.