Hobi olarak keklik besliyordu, şimdi e-ticaretle ihraç ediyor

Antalya'da girişimci Bilal Aydın, hobi amaçlı kurduğu çiftlikte ürettiği keklik ve sülünler yoğun talep görünce ihracat yapmaya başladı

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bilal Aydın, keklik ve sülün üretimine 2008 yılında bir arkadaşının tavsiyesiyle hobi olarak 2 bin 500 metrekarelik bir alanda başladığını söyledi.

Çevreden yoğun istek ve talep olunca işi büyütmeye karar verdiğini anlatan Aydın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığından ruhsat alarak işi ticarete dönüştürdüğünü kaydetti.

Aydın, bugün Antalya'nın Kepez ilçesi Kirişçiler Mahallesi'nde bulunan tesisinde ürettiği keklikleri yurtiçi ve yurtdışına sattığını dile getirdi.

e-ticaret yoluyla keklik satışı

E-ticaret yoluyla yılda yaklaşık 45 bin keklik ve 5 bin sülün üretip sattığını belirten Aydın, "Neredeyse tüm satışlarımızı internet üzerinden yapıyoruz. Türkiye'nin bütün illerine döllü yumurta ve keklik gönderiyoruz" dedi.

Kekliğin fiyatının bayiler için 25 lira, çiftlikten direkt alımlar için 30 lira olduğunu ifade eden Aydın, döllü yumurtaları da 50'şer adetten satıldığını bildirdi.

Bahreyn Kralı'na 200 bin dolarlık keklik

İhracatın önemli bölümünü Arap ve Ortadoğu ülkelerine yaptıklarını vurgulayan Aydın, "Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa El Halife'ye her yıl 150-200 bin dolarlık keklik gönderiyoruz. Suriye üzerinden Arap ülkelerine de çok fazla keklik gönderiyorduk fakat iç savaş çıkınca o kapılar kapandı. Bölgeye ihracatımızın yüzde 70'i kesildi" diye konuştu.

Avrupa ülkelerine genellikle döllü yumurta gönderdiklerine işaret eden Aydın, Türkiye'de de özellikle iş adamlarının keklik aldığını ve doğaya salım yaptıklarını söyledi.

Yılda yaklaşık 5 bin sülün ürettiklerini dile getiren Aydın, sülünlerin turizme yönelik avcılık için avlaklara verildiğini bildirdi.