24 °C

”Hükümet TBMM'ye ek bütçe tasarısı sunmalı”

EPAV tarafından hazırlanan "Mali İzleme Raporu-2009 Ocak-Mart Dönemi Bütçe Sonuçları" açıklandı

”Hükümet TBMM'ye ek bütçe tasarısı sunmalı”

 

 

ANKARA - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), hükümetin TBMM'ye biran önce ek bütçe tasarısı sunması gerektiğini belirtti.

TEPAV tarafından hazırlanan "Mali İzleme Raporu-2009 Ocak-Mart Dönemi Bütçe Sonuçları" açıklandı.

Raporda, hükümetin yaptığı revizyon sonrası belirlenen 50 milyar lira civarındaki bütçe açığının, bütçenin TBMM'ye sunulduğu dönemdeki 10 milyar lira dolayındaki açığa göre daha gerçekçi olduğu ifade edildi.

Makroekonomik parametrelerden özellikle büyüme tahmininin ne kadar gerçekçi olduğunun tartışıldığına dikkat çekilen raporda, "Alınan tedbirler ile ekonomik daralmanın yüzde 3,6'da tutulup tutulmayacağı bir ölçüde sorgulanabilir hale gelmekte ve bütçe açığının daha da daralan bir ekonomide 50 milyar lira civarında tutulup tutulmayacağı da bu sorgulamanın bir parçası haline gelmektedir. Çalışmalarımız ekonominin yüzde 5 oranında daralması durumunda bütçe açığının 60 milyar liranın üzerine çıkacağını bize göstermektedir" denildi.

Ek bütçe

TEPAV raporunda, ek bütçe tasarısıyla ilgili de şu değerlendirmede bulunuldu:

"Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasası'nın Hazinenin borçlanma limitini düzenleyen maddesi TBMM'de kabul edilen açığın (10 milyar TL) en fazla yüzde 10'una kadar Hükümetin ilave net borçlanma yapabilmesine imkan tanımaktadır. Bu durumda sınır en fazla 11 milyar TL civarına esnetilebilecektir. Halbuki Hazinenin Mart ayı sonu itibarı ile yaptığı nakit net borçlanma 14,6 milyar TL'ye ulaşmıştır. Yılın tamamı için 50 milyar TL'lik bütçe açığının tahmin edildiği bir ortamda, Mart ayı itibariyle ortaya çıkan bu miktarın yılın geri kalan kısmında yasal borçlanma limitine geri çekilebileceğini düşünmek gerçekçi bir değerlendirme olamayacağına göre, şimdiden bu limitin aşıldığını düşünebiliriz.

Bu yasa dışılığın önlenmesi ve hesap verilebilirlik açısından yapılacak en sağlıklı düzenleme Hükümetin TBMM'ye bir an önce yeni bir ek bütçe tasarısı sunması ve revize edilen ve KEP'e konulan bütçe büyüklüklerinin TBMM'de tartışmaya açılarak ek bütçenin yasalaştırılması olacaktır. Böylece TBMM'nin en demokratik denetim yöntemi olan  bütçe hakkı da gözetilmiş olacaktır."

Raporda, bu durumun Mayıs ayı sonunda hazırlanacak olan Orta Vadeli Programa olan güvenin tüm taraflar nezdinde artmasına yol açacağı da vurgulandı.

TEPAV'ın Değerlendirme Raporunda, Hazine nakit dengesi ile bütçe nakit dengesi farkının açıklanması da istendi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap