7 °C

”İhracat hedefimiz 1 milyar dolar”

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Yılmaz, bor kimyasallarının yüzde 95'ini 68 ülkeye sattıklarını bildirdi

”İhracat hedefimiz 1 milyar dolar”

KÜTAHYA - Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz, Kütahya'nın Emet ilçesindeki Borik Asit Fabrikası'nda ürettikleri bor kimyasallarının yüzde 95'ini 68 ülkeye sattıklarını söyledi. 

Emet ve Hisarcık ilçelerindeki Emet Bor İşletmesi ve bor madeni sahaları, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı yöneticileri ile İstanbul'dan gelen basın mensuplarına tanıtıldı.  Dünya bor madeni rezervinin yüzde 70'ine sahip Türkiye'de bu madenin yaklaşık yüzde 70'inin bulunduğu Emet'e gelen Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Ünal, vakıf üyesi Prof. Dr. Güngör Tuncer ve basın mensupları, ilk olarak Hisarcık'taki bor sahalarını inceledi. Eti Maden İşletmelerine ait Emet'teki Borik Asit Fabrikasını gezen katılımcılara, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz tarafından bilgi verildi. Yılmaz, dünyadaki yıllık bor tüketiminin 400 milyon ton olduğunu belirterek, Türkiye'nin yaklaşık 4 milyar ton bor cevherini elinde bulundurduğunu söyledi. Türkiye'nin, dünyaya 1000 yıl yetecek bor madenine sahip olduğunu bildiren Yılmaz, dünyaya ham bor satılmadığını, işlenen madenin pazarlandığını anlattı. Yılmaz, ürettikleri bor kimyasallarının cam, seramik, deterjan üretimi gibi alanlarda kullanıldığını ifade ederek, şöyle konuştu: 

"Dünyada ciddi pazar avantajı sağlamış bulunmaktayız. 2002 yılında 186 milyon dolar olan ihracatımızda bu yıl 600 milyon doları aşacağız. 2012 yılına kadar ihracat hedefimiz 1 milyar dolardır. Bunun da gerçekleşmesiyle firma karımız 600 milyon dolar olacaktır. Ürettiğimiz boru iç piyasaya bugün dışarıya verdiğimiz fiyattan yüzde 35 daha ucuz vermekteyiz. Bu devamlı böyle olacak anlamı taşımasın. Ürettiğimiz bor kimyasallarının yüzde 95'ini 68 dünya ülkesine satmaktayız. İhracatımızın yüzde 50'sini Çin, Japonya, Malezya gibi Uzak Doğu ülkelerine yapıyoruz." 

"Üretim 1 milyon 500 bin tona çıkacak" 

Eti Maden İşletmeleri'nin yatırım ağını genişletmeye devam ettiklerini anlatan Yılmaz, Emet Borik Asit Fabrikası'nın kapasitesini artırmaya çalıştıklarını söyledi. Firmanın daha fazla ihracat hedefiyle yoluna devam ettiğini kaydeden Yılmaz, "Bor kimyasallarında 2002'de 800 bin ton olan üretimimiz bu yıl 1 milyon 500 bin ton, önümüzdeki 4 yıl içinde ise 3 milyon 500 bin tona çıkarılacaktır" dedi. 

Yılmaz, Eti Maden İşletmeleri'nin ürettiği bor, kolemanit ve borik asidin geçmiş yıllarda 6 aylık veya bir yıllık sürede stoklarda beklediğini, ancak siparişlerin artmasından dolayı bugün stoklarda bir ton ürünün bile bulunmadığını bildirdi. Borik Asit Fabrikası'na yapılan yeni yatırım ilaveleriyle tüm talepleri karşılamayı hedeflediklerine dikkati çeken Yılmaz, "Borda Çin piyasasında yüzde 70'e ulaştık. 9 milyon dolarlık satışımızı 180 milyon dolara çıkardık. 4 yıla kadar hedefimiz 500 milyon dolarlık ihracattır" diye konuştu. 

Yılmaz, bor sahalarındaki maddelerden çimento üretimi yapabilmek amacıyla incelemelerini sürdürdüklerini ve daha ekonomik çimento üretmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap