5 °C

İhracatçı 'devreden KDV'den ümidi kesmedi

Bir sonraki döneme devreden KDV uygulamasının kanun metninden çıkarılması sonrası ihracatçılar, konunun tekrar gündeme geleceği konusunda ümidini koruyor.

İhracatçı 'devreden KDV'den ümidi kesmedi

Geçtiğimiz hafta devreden KDV uygulamasının son dakika kanun metninden çıkarılması KDV alacağı için bekleyen iş dünyasını şaşırttı. İhracatçılar, “TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Maliye Bakanı Naci Ağbal ile konuyu tekrar görüşeceğiz” açıklamasının bir an önce hayata geçmesini bekliyor.

Sonraki döneme devreden KDV'nin bir takvime bağlı iade edilebilmesinin önünü açan düzenlemeyi iş dünyasının büyük bir istekle beklediğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, her ay yeni bir ihracat rekoru kıran ihracatçıların şevkinin kırılmaması için bu hatadan bir an önce dönülmesi gerektiğini söyledi.

"Kaynağı dışarıda aramak istemiyoruz"

Devreden KDV tutarının 160 milyar TL civarında olduğuna işaret eden Ünlütürk, “Bu tutar mahsuplaşma ile eritilemiyor ve sürekli artıyor. Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmek istiyorsa ihracatçının, sanayicinin yapacağı yeni yatırımlara, sanayici ve ihracatçıların ise yatırımlar için kaynağa ihtiyacı var. Kaynağı dışarıda aramak istemiyoruz. Öz sermayemiz KDV alacağını yatırımlarda kullanmak istiyoruz. Bu kaynağın ekonomide yatırıma dönmesi lazım. KDV uygulayan ülkeler içerisinde devreden iadeyi yapmayan tek ülke Türkiye” diye konuştu.

"Ümidimizi koruyoruz"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin sorunun çözümü için yürüttüğü yapıcı temasların Hükümet nezdinde karşılık bulacağı ümidini koruduklarını anlatan Ünlütürk, konunun hızlı bir şekilde yeniden Meclis’in gündemine alınması talebinde bulundu.

Devreden KDV iadesinden vazgeçildiDevreden KDV iadesinden vazgeçildi

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.