16 °C

İhracatçılar, Merkez'in kararından memnun

Öngörülebilir kur istiyor istediklerinin altını çizen TİM Başkanı Büyükekşi, TCMB'nin faiz adımını desteklediklerini ifade etti. Büyükekşi ayrıca, bugün açıklanan Cazibe Merkezleri Programı'nın bölgede ihracat potansiyelini artıracağını söyledi.

İhracatçılar, Merkez'in kararından memnun

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası'nın bugün almış olduğu kararlar ile birlikte Başbakan Binali Yıldırım’ın bugün detaylarını açıkladığı Cazibe Merkezleri Programına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası’nın döviz kurları üzerindeki baskıyı azaltmak amacıyla aldığı faiz artırımı kararını olumlu bulduğunu belirten TİM Başkanı Büyükekşi, diğer taraftan Doğu illerini kapsayan programın bölge refahına ve ihracatına önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Merkez Bankası'nın faiz kararıMerkez Bankası'nın faiz kararı

Büyükekşi, şu açıklamalarda bulundu:

“ABD Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanması ve Fed'in aralık ayında faiz artırması ile birlikte dolar dünya genelinde değer kazanmaya başladı. Bunun yanında ülkemizde yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle Türk Lirası hızlı bir şekilde değer kaybı yaşadı.

Merkez'in adımlarını önemli görüyoruz

Kasım ayında Merkez Bankası’nın faiz artırımının yanında aldığı önlemlerin, Türk Lirası’nın değer kaybı sürecine etkisi ise sınırlı olmuştu. Bugün ise Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandını 75 baz puan artırdı. İhracatçılar olarak bizler ülkemizin daha hızlı gelişebilmesi adına ucuz finansmana erişimi her zaman savunduk. Fakat bizler için daha da öncelikli olan döviz piyasasında istikrarın sağlanabilmesi. Keskin kur artışları sebebiyle döviz piyasasının öngörülemez noktalara erişmesi hem üreticilerimizi hem de ihracatçılarımızın gelecek adına planlama yapmalarını zorlaştırıyor. Dolayısıyla, döviz kurlarında yaşanan oynaklığın son bulması şu an için bizim önceliğimiz konumunda. Bu nedenle Merkez Bankası’nın bugün almış olduğu kararları bu noktada önemli görüyor ve destekliyoruz.”

Şimşek: Merkez'in adımı olumluŞimşek: Merkez'in adımı olumlu

Cazibe merkezleri ile Doğu’da istihdam artacak

Büyükekşi, Başbakan Binali Yıldırım’ın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programına ilişkin olarak da şunları söyledi: “Bu bölgelerimizin kalkınması ve bu sayede refahın ülkemizin her köşesine dağılması ülkemizin önemli hedefleri arasında yer alıyor. Bu program sayesinde doğu illerimizde yatırım ve istihdam artacak, bölgeye huzur egemen olacak. Yapılacak yatırımlarla aynı zamanda bölgedeki illerimizin ihracat potansiyeli de artacak. İnanıyoruz ki, Hükümetimiz tarafından üretime ve ihracata yönelik atılan adımların önümüzdeki dönemde etkilerini göreceğiz. 2017’de ihracatımızın sıçrama yapması ve turizm sektöründe geçtiğimiz sene yaşadığımız kayıpların telafi edilmesi sonucunda cari açığımızın düşüşe geçmesini bekliyoruz. Diğer taraftan, net dış ticaretin büyümeye pozitif katkı vermesiyle birlikte 2017 yılının büyümemiz açısından da daha başarılı bir yıl olacağına inanıyoruz.”

'Cazibe Merkezleri' resmen start alıyor'Cazibe Merkezleri' resmen start alıyor

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap