17 °C

İmar Barışı'nda başvuru sayısı 1 milyonu aştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki İmar Barışı'na başvuru sayısının iki haftada 1 milyon 38 bin 655'e ulaştığını açıkladı.

İmar Barışı'nda başvuru sayısı 1 milyonu aştı

Konutların imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için e-Devlet üzerinden 8 Haziran'da başlayan başvurular devam ediyor.

Bu kapsamda düzenlemeye göre yapılan başvuru sayısı iki haftada 1 milyonu geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede, "Bayram sonrası düzenlemeden yararlanmak isteyen konut ve iş yeri sahibi vatandaşlarımızın sayısında rekor bir artış yaşandı. İmar Barışı'na başvuru sayısı iki haftada 1 milyon 38 bin 655'e ulaştı. Vatandaş başvurusunu yaptıktan sonra konutlarda yüzde 3, iş yerlerinde ise yüzde 5 oranındaki bedelini de yatırdığında belgesine kavuşacak, böylece kaçaklık durumundan, devletle ihtilaflı olmaktan ve cezalardan kurtulacak" ifadelerini kullandı.

Belge için müracaatlar 31 Ekim 2018'e kadar yapılacak, belge bedeli ise 31 Aralık 2018'e kadar ödenebilecek. Tebliğle, gerektiği durumda Bakanlar Kurulu başvuru ve ödeme süresini bir yıla kadar uzatabilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap