7 °C

İş gücü maliyetlerinde artış

Saatlik iş gücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5, saatlik kazanç endeksi ise yüzde 3,4 arttı.

İş gücü maliyetlerinde artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılı Ocak ve Mart dönemini kapsayan 1'inci çeyrek İş Gücü Maliyeti Endeksi verilerini açıkladı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik iş gücü maliyeti endeksi, 2017 yılı 1. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 3,1, inşaat sektöründe yüzde 4,4 ve hizmet sektöründe yüzde 3,7'lik artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik iş gücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 19,7 ile (Bilgi ve iletişim) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,4 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde ise, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,4 artış taşandı. En yüksek artış yüzde 3,6 ile sanayi, yüzde 4,7 ile inşaat ve yüzde 3,3 ile hizmet sektöründe oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 18,2 ile J (Bilgi ve iletişim) sektöründe görüldü.

Saatlik kazanç dışı iş gücü maliyeti endeksinde yüzde 3,5 artış

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2017 yılı 1. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 0,9, inşaat sektöründe yüzde 3 ve hizmet sektöründe yüzde 5,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 28,1 ile J (Bilgi ve iletişim) sektöründe oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.