15 °C

İyimser hava korundu

Yurtdışı endekslerde 'artı' görünüm devam ederken İMKB-100 dengeli seyrini sürdürdü. Yurtiçi piyasada dolar ise 1.73'e indi

İyimser hava korundu

 

İSTANBUL - Piyasalarda dün başlayan toparlanma eğilimi hız keserek de olsa bugün devam etti. Yurtiçi piyasada dolar 1.73 liraya gerilerken, borsa 32 puan ekside kapandı. Gösterge faizse yüzde 15 seviyesinde yer aldı.

Dün, Citigroup CEO'su Vikram Pandit'in ilk 2 ayda 19 milyar dolar gelir elde ettiklerini söylemesi ve Fed Başkanı Bernanke'nin büyük bankaların batmasına izin verilmeyeceğini açıklaması mali sektör hisseleri önderliğinde ABD'de sert yükseliş getirdi. Bugüne gelindiğinde ise piyasalar yukarı yönlü harekette istekli olsa da hızlı yükselişler satış fırsatı olarak değerlendiriliyor. Endeksler, şu sıra artı seyir devam ediyor.

Yurtiçinde ise; gerek yurtdışındaki toparlanma çabası gerekse Bakan Ekren'in değerlendirmeleri iyimserliğin korunmasında rol oynadı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren dördüncü önlem paketinde talebi artırmak için mali disiplini bozmayacak şekilde vergi düzenlemelerine gidileceğini açıkladı. Paketin seçim öncesinde açıklanacağını kaydeden Ekren, dış talep ve dış fonlamadaki daralmanın dikkate alınacağını belirtti.

En yüksek 23.693 puanı test eden endeks, seans sonuna doğru gelen satışlarla 23.195 puanı gördü. Kapanış ise 32 puan düşüşle 23.282 puandan yapıldı. Gün sonunda 1.24 milyar TL işlem hacmi oluştu.

Dolar 1.73 liraya indi

MB'nin döviz satım ihalesi sonrası gevşeme eğilimine giren dolarda aşağı yönlü hareket sürdü. Yurtiçi piyasada dolar/TL 1.73 seviyelerine kadar indi. Şu sıra bankalararası piyasada dolar en iyi alış/satış 1.7310/1.7350 TL düzeyinde. Kapalıçarşıda ise; dolar 1.7340 liradan, euro 2.2140 liradan el değiştirdi. Uzmanlar, olumlu havanın devam etmesi halinde doların sırasıyla 1.7250 ve 1.7000 TL bölgesine doğru hareket edebileceği düşünülüyor.

Tahvil bonoda ise alım ağırlıklı seyirle sakin görünü etkili oldu. 3 Kasım 2010 vadeli gösterge tahvilde bileşik faiz 15.05 seviyesinden kapanırken, valörlü işlemler yüzde 15.00 seviyesinde geçildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap