7 °C

'İzmir'e direkt yurtdışı seferleri koyun'

Türk Hava Yolları’nın (THY) kış döneminde 30 uçağı park pozisyonuna alması ve hangara çekmesi yıllardır İzmir’den direkt yurtdışı seferleri isteyen ihracatçıları harekete geçirdi.

'İzmir'e direkt yurtdışı seferleri koyun'

İZMİR-Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, uçakların hangarlarda beklemesi yerine İzmir’den yurtdışına önemli merkezlere direkt uçuşlar yapılması çağrısında bulundu.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın iç hat ve dış hat terminallerinin son derece modern ve büyük kapasiteye sahip olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, THY’nin, İzmir’i ikinci aktarma merkezi (HUB) yapabileceği bir altyapıya sahip olduğunu, ayrıca Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde İzmir’e bu anlamda verilmiş bir sözü olduğunu hatırlattı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapasitesinin ihtiyaca cevap veremez hale geldiği için 22 milyar 152 milyon Euro’ya üçüncü havalimanının ihale edildiğine işaret eden Kızılgüneşler sözlerini şöyle tamamladı; “İzmir’de ise kapasitesinin çok altında çalışan son derece modern bir havalimanı var. THY hangara çektiği uçaklarla Londra, Moskova, Milano, Münih, Paris, Madrid, Brüksel gibi yolcu yoğunluğu bulunan ve ihracatımızın yoğun olduğu noktalara İzmir’den direkt seferler koysun. Bu uçuşlar Ege Bölgesi’nin ihracat ve turizm sektörleri başta pek çok sektöre faydalı olacak ve ekonomi de çarkların daha hızlı dönmesini sağlayacaktır.”
Türk Hava Yolları (THY) 30 Ekim’de başlayan kış sezonunda, 5’i iç, 17’si de dış hat toplam 22 noktaya yaptığı seferleri iptal ederken, filodaki toplam 30 uçağı yere indirerek park pozisyonuna almıştı.

THY
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.