24 °C

Kaçakçılıkla mücadeleye ilave 60 milyon lira

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, bu yıl kaçakçılıkla mücadele kapasitesinin artırılması amacıyla 60 milyon lira ilave yatırım yapılacak

Kaçakçılıkla mücadeleye ilave 60 milyon lira

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, bu yıl kaçakçılıkla mücadele kapasitesi artırılacak. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alınan bilgiye göre, ülke güvenliğinin gümrük kapılarında başladığı bilinciyle, ulusal güvenliği tehdit eden her türlü tehlikenin bertaraf edilmesi, kaçakçılığın önlenmesi ve ekonomik kayıpların önüne geçilmesi amacıyla gümrüklerde teknik kapasite ve teknolojiye son dönemde önemli yatırımlar yapılıyor.

Bu kapsamda, Bakanlık, bu yıl kaçakçılıkla mücadelede kapasitenin artırılması amacıyla 60 milyon lira ilave yatırım yapacak. Tren, araç ve bagaj tarama sistemleri başta olmak üzere birçok yeni cihaz, sistem ve yazılım gümrük idarelerine kazandırılacak.

X-ray sayısı 60'a yükseliyor

Gümrüklü sahalarda kamu düzeninin sağlanması ve kaçakçılıkla etkin mücadele için ticaretin akışını kesmeden fiziki müdahalesiz kontrole önem verilirken, gümrüklerde otomasyonu artırmak, zaman ve işgücü maliyetlerini düşürmek amacıyla 18 olan Araç ve Konteyner Tarama Sistemi (x-ray) sayısı 60'a çıkarılıyor.

Bu kapsamda, tüm kara kapıları ile limanlar x-ray sistemleri ile donatıldı, gümrük iş ve işlem süreçlerinin sağlıklı sürdürülmesi amacıyla kapılara kapalı devre kamera sistemleri kuruldu.

Söz konusu sitemler, havalimanları, limanlar ve kara kapılarında kullanılan 101 yolcu bagaj tarama ve 17 kargo tarama sistemi ile desteklendi. Suriye’ye açılan kapılar başta olmak üzere, güvenliği tehdit eden silah, patlayıcı ve mühimmat gibi her türlü yasa dışı unsurun tespitinde etkili olarak kullanılan "ZBV Backscatter" tarama aracı sayısı 4'ten 9’a yükseltiliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.