24 °C

Kadooğlu: Yüzde 6 büyümeyi öngörüyoruz

TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, yıl sonunda büyümenin, yüzde 6 civarında gerçekleşeceği beklentisi içinde olduklarını vurguladı.

Kadooğlu: Yüzde 6 büyümeyi öngörüyoruz

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türkiye'nin bu yıl yüzde 6 civarında büyüyeceğini öngördüklerini belirtti.

Yıl sonuna kadar büyümenin devam edeceğini ifade eden Kadooğlu, Türkiye'de bu yılın ilk çeyreğinde yaşanan yüzde 5'lik büyümenin, iş adamları ve iş dünyasında çok büyük moral kaynağı olduğunu söyleyerek, son 2 yılda yaşanan sıkıntıların geride kaldığını, ülkenin önünün açık olduğunu vurguladı.

İkinci çeyrekte de büyüme

Özellikle ilk çeyrekte bütün ekonomistleri şaşırtan bir büyüme gerçekleştirildiğine dikkati çeken Kadooğlu şöyle konuştu:

"Bu büyüme, Türkiye'nin dünyaya kendi gücünü, dinamiğini göstermiş oldu. İkinci çeyreğe baktığınızda da yüzde 5 veya 6'lara doğru büyüme görünüyor. Resmi olarak açıklanmadı ama bizim konfederasyonun saha çalışmaları bu yönde. Tabii bu iş adamları ve iş dünyası için bir motivasyon oldu. Geçmiş sıkıntılardan sonra bu iyi bir gelişme oldu. Böyle bir büyüme trendinin olması Türkiye'deki iş dünyası için ciddi anlamda moral ve motivasyon. Bu anlamda önümüzdeki 6 ayın da bu süreçle yürüyeceğini öngörüyoruz. Yıl sonu büyümenin, çalışmalarımıza ve ekonomist arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre yüzde 6 civarı gerçekleşeceği beklentisi içindeyiz. Bunun da ülke için dünyadaki gelişen ülkeler içinde çok iyi bir nokta olduğunu düşünüyorum."

"Türkiye'de faizler yüksek"

İlk çeyrekte açıklanan büyümenin tüketim endeksli olduğuna vurgu yapan ve bu yüzden üretimde istenilen seviyenin yakalanamadığını söyleyen Kadooğlu, kalkınmaya yönelik çalışmalarda üretimin artması gerektiğini dile getirerek, sanayicinin önündeki en büyük engelin yüksek faiz oranları olduğunu belirtti.

İkinci 6 ayda üretime yönelik biraz daha sanayinin büyümesini ümit ettiklerini vurgulayan Kadooğlu şunları kaydetti:

"İlk üç aylık büyümeye baktığımızda yüzde 3,5'u tüketime endeksli bir büyümeydi. Bunun daha çok üretime yönelmesi kalıcı yatırımlara dönüşmesi gerekiyor. Yatırım konusunda istenilen seviyede değiliz. Türkiye'de faizlerin yüksekliği söz konusu. Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümet üyeleri, her seferinde bu konuyu dile getiriyor. Ümit ediyorum ki en yakın zaman içinde enflasyon, faiz ilişkisinden bizim bir denge getirmemiz lazım ama biz TÜRKONFED olarak şöyle düşünüyoruz yeni Türkiye'de yeni bir sıçramaya ihtiyaç var. Yeni bir hikayeye ihtiyaç var. Bugün Almanya nasıl 4.0 ile yeni bir dünya, yeni bir yol haritası belirlemişse bizim Türkiye olarak kendi şartlarımıza göre Anadolu 4.0'ı üretip yeni bir yol haritası ve dijitalleşme inovasyonuna hız vermemiz gerekiyor. Bununla beraber yeni üretim, yeni büyüme katma değer yaratan iş alanları açılacağını öngörüyoruz."

"Teknoloji ile yeni iş imkanları açılacak"

Yatırım yaparak istihdam sağlanması gerektiğini dile getiren Kadooğlu, teknolojinin yeni alanlar açarak daha çok kişiye iş sağlayacağını ifade etti.

Türkiye'nin batısında işsizlik oranının düşük ancak doğu illerinde ise yüksek olduğunu belirten Kadooğlu, bölgeye yatırım yapılması için ilk olarak güven ortamının sağlanması gerektiğini söyledi.

Doğuya dünyanın hiç bir yerinde olmayan teşvikler verildiğini ifade eden Kadooğlu, "Arazi bedava veriliyor, alacağınız makineler, ekipmanlar 10 yıla kadar sıfır faizli, yapılandırmalar yapılıyor. Üreteceğiniz ürünlerin alımı garanti ediliyor. Bu da gerçekten bölge için önemsenen ve ciddiye alınan bir durum. Tabii iş adamlarının güven problemlerinin yüzde 100 çözüldüğü zaman bu bölgelere ciddi katma değerler olacak" dedi.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.