15 °C

Karayollarından haksız istimlak bedeli alanlar bilişimle önlenecek

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, gerçekte olmadığı halde sahtecilikle karayollarının istimlak sınırları içinde arazisi olduğunu beyan ederek istimlak bedeli alanların, bilişim teknolojileri kullanılarak belirleneceğini açıkladı.

Karayollarından haksız istimlak bedeli alanlar bilişimle önlenecek

BESTE GÜÇER

Karayolları Genel Müdürlüğü ile Türkiye Noterler Birliğinin işbirliği yaparak sunulan belgelerin doğruluğunun bilgisayar ortamında kontrol edileceğini bildirdi.

Öte yandan, Türkiye Bilişim Derneği’nin ( TBD) İzmir’de gerçekleşen 5. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı da tamamlandı.

TBD Başkanı Rahmi Aktepe, kamu kurumlarının ve hukukun bilişim teknolojileri gelişmesine ayak uydurmasının hayati önem taşıdığının altını çizdi.

TBD Başkanı Aktepe, “Gelişen teknoloji, hayatımızı da değiştiriyor ve bir yandan da bu değişime ayak uydurmak zorundayız. Kamu kurumları da bu yeniliklerinde başarılı olabilmeleri için birlikte hareket etmeli. Özel sektör, kamu ve akademik dünya birlikte hareket ederse, vatandaşın hayatına yansıyan bu tür projelerde daha hızlı ve daha başarılı sonuçlar alırız” dedi.

Aktepe, KOSGEB ile birlikte dijital dönüşüme yönelik bir istişare yapacaklarını da açıkladı.

'Sahte evrakın önüne geçiliyor'

Kurultayda DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan Türkiye Noterler Birliği (TNB) Başkanı Dursun Cin, kendi bilişim altyapıları kullanılarak bazı tapu sahteciliklerinin önüne geçilmeye başlandığını açıkladı. Cin, Tapu Kadastro ve Karayolları ile işbirlikleri doğrultusunda veri tabanı paylaşımı gerçekleştiğini hatırlattı.

Sistemin gerçek zamanlılık testlerinin yapıldığını bildiren Dursun Cin, “Noterlik Bilgi Sistemi’ni kurduktan sonra noterlerde yapılan işlemlerin merkezde toplanmasını sağladık. Türkiye haricinde de, 200 tane konsoloslukta yapılan bütün işlemler anlık olarak bir merkezde toplanıyor. Hannover’de verilen vekalet, 2 dakika içerisinde Türkiye’nin her yerinden görülebilir hale geldi. Bunu bir adım öteye taşıdık ve karşılıklı teyit mekanizmasını geliştirdik. Şu an birçok kurumla bunu yapıyoruz. Yakın zamanda Tapu Kadastro ile Karayolları Genel Müdürlükleri’yle de başlıyoruz. Tapu dairelerinde yaşanan sahte vekalet le mülk satışı gibi işlemleri önleyeceğiz. Karayollarında da sahtecilik olabiliyor. İstimlak edilen yoldaki araziler için sahte tapuyla Karayolları’na başvuru yapıp para alanlar oluyor. Karayolları da aynı şekilde söz konusu belgelerin doğruluğunu Noterlik Bilgi Sistemi üzerinden teyit edecek” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap