Kimya ihracatı ocakta yüzde 16 azaldı

Ocak ayında kimya sektörü ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16'lık azalmayla 1 milyar dolar oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre ocak ayında kimya sektörü ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16'lık azalmayla 1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektör otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyonunun ardından üçüncü sırada yer aldı. Sektörün ihracat kaybında euro-dolar paritesi ve düşen petrol fiyatlarının etkisi büyük. 

Yılın ilk ayında kimya sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülke 68 milyon dolarla Almanya oldu. İkinci sırada yer alan Suudi Arabistan bir önceki yıla göre rekor ihracat artışı yaşadı. Geçtiğimiz yıl 15 milyon dolar olan ihracat, yüzde 300 artarak 60 milyon dolara ulaştı. Kimyanın en önemli pazarlarından Mısır'daki kayıp ise sürüyor. Ülkeye ihracat yüzde 35 oranında azaldı ve 51 milyon dolar olarak gerçekleşti. Irak, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, İran, Yunanistan ve İngiltere kimyanın en fazla ihracat yaptığı diğer ülkeler olarak sıralandı. 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, yılın ilk ihracat performansı için şunları söyledi: 

"Ülke genelindeki tüm sektörlerde olduğu gibi yıla düşüşle başladık. Bu düşüşte emtia fiyatları, euro-dolar paritesi ve düşen petrol fiyatları etkili oldu. İhracat kayıplarımız maalesef devam ediyor artık yeni bir formulasyona ihtiyacımız var. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor." 

Komşu ülkelerdeki sıkıntıların ana ihracat noktalarını etkilediğine dikkat çeken Akyüz, "En büyük pazarlarımızdan Mısır'da düşüşler devam ediyor. Mısır'ın Mart ayında yürürlüğe girecek yeni yaptırımı da ihracatçılarımızın önünde büyük bir engel. Komşu ülkelerdeki bu gibi sorunlar maalesef kısa sürede çözülebilecek gibi değil. İhracatçılarımız farklı noktalara yoğunlaşmaya başladı. Kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede ihracatımızı rahatlatacağını ümit ediyorum. Diğer yandan Suudi Arabistan'a yeni kralın gelmesi ülkemizle olan ilişkilerini daha olumlu bir boyuta taşıdı. Suudi Arabistan'ın ilk üçe girmesini bekliyorduk, bizim için sürpriz olmadı. Bu artış gelecek aylarda da devam edecek. Avrupa'daki pazarımızı sağlamlaştırmaya çalışıyoruz. Bazı noktalarda azalış olsa da ihracatımız düzenli artıyor. Zayıf olduğumuz noktaları güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu yıl hedef pazarlarımız arasında ABD, Panama, Arap ülkeleri, Uzakdoğu'da Vietnam, Kamboçya ve Afrika Sahra Altı yer alıyor." dedi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir