12 °C

Kimyacılar isyan etti

Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkanı Erk: "Poliester reçine üretiminin ana hammaddesi Stiren'in torba yasa taslağından çıkarılması gerekiyor"

Kimyacılar isyan etti

İSTANBUL  - Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkanı Timur Erk, kaçak akaryakıt üretimini önlemek amacıyla hazırlanan yasa tasarısında teknik bir hata bulunduğunu öne sürdü.

Erk, yaptığı açıklamada, kaçak akaryakıt üretimini önlemek amacıyla hazırlanan tasarıda büyük bir yanlışa düşüldüğünü belirterek, "Poliester reçine üretiminin ana hammedesi olan Stiren (vinil benzen) , akaryakıt ürünlerine karıştırılamaz" ifadelerini kullandı.
Kiloda 2,2985 lira ÖTV konulması büyük bir yanlış olacağını ve yılda 100 bin tonunun üzerinde üretilen poliester reçine maliyetinin 1 lira civarında artacağını aktaran Erk, şunları kaydetti:
"ÖTV artışı ile maliyeti yüzde 27 civarında artacak poliester reçinenin Türkiye'deki üretimi durur. Bunun yerine ÖTV'si ödenmeyen ithal poliester reçine gelir, binlerce kişi işsiz kalır, cari açık ciddi şekilde artar. Ayrıca, Stiren'in akaryakıta kaçak olarak katılması ekonomik açıdan da mümkün değildir. Tonu bin 400 dolar olan bu kimyasal, kaçak akaryakıt için ucuz girdi olamaz. Bu nedenle G.T.İ.P nosu 2902.50.00.00.00 olan Stiren'in bu torba yasa taslağından çıkarılması elzemdir."
Erk, şöyle devam etti:
"Dolayısı ile akaryakıta katılmaları mümkün olan Benzen, Toluen, Ksilen, White Sipirit, Hekzan ve Heptan gibi kimyasallara kiloda 2,2985 lira ÖTV konulması zaten daha evvelde akaryakıt kaçakçılığını önlemek amacı ile ÖTV artışı yapılmış, bu kimyasallara tekrar ve çok yüksek oranda ÖTV yapılması nedeni ile başta boya sanayi olmak üzere, deri, yapıştırıcı ve bu solventleri (çözücüleri) kullanan tüm kimya alt sektörlerini tamamen ortadan kaldıracak. On binlerce çalışan işinden olacak, ÖTV alınmayan ithal mamullere ( boya ve yapıştırıcı) dönüşüm tercihi yapılarak neticede cari açık 2-3 milyar dolar çerçevesinde büyüyecektir. Hatadan dönülmesi için bu hususun dikkate alınarak bugün yarın mecliste görüşülmeye başlanacak torba yasadan çıkarılması gereklidir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap