9 °C

KOBİ birleşmelerinde vergi teşvik oranı belirlendi

KOBİ'lerin bu yıl sonuna kadar yapacakları birleşmelerde uygulanacak indirimli kurumlar vergisi oranı yüzde 5 olarak belirlendi

KOBİ birleşmelerinde vergi teşvik oranı belirlendi

 

ANKARA - Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ) bu yıl sonuna kadar yapacakları birleşmelerde uygulanacak indirimli kurumlar vergisi oranı yüzde 5 olarak belirlendi.

Konuya ilişkin "2009/15386 sayılı kararnamenin eki", Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, Kurumlar Vergisi Kanununun geçici 5. maddesi kapsamında 31 Aralık 2009 tarihine kadar yapılacak birleşmelerde, birleşme nedeniyle infisah eden kurumun, birleşme tarihinde sona eren hesap döneminde elde ettiği kazançlarından yüzde 5 oranında Kurumlar Vergisi alınacak.

Birleşilen kurumun birleşme işleminin gerçekleştiği hesap dönemi dahil olmak üzere, üç hesap döneminde elde ettiği kazançlarından da yüzde 5 oranında Kurumlar Vergisi tahsil edilecek.

KOBİ birleşmelerini vergi düzenlemeleriyle teşviki öngören "Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" Temmuz ayında yayımlanmıştı. Söz konusu yasayla birleşmelerde uygulanacak indirimli Kurumlar Vergisi oranını belirleme yetkisi, Bakanlar Kuruluna tanınmıştı.

Birleşmelerinin teşvikiyle "işletmelerin mali yapılarının güçlendirilmesi, ölçek verimliliğinin sağlanması, rekabet ortamına uyum kapasitelerinin geliştirilmesi ve istihdam düzeylerinin artırılması" amaçlanıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap