Konya Şeker, pancar alımına başladı

Konya Şeker, kampanya döneminde 3 milyon 150 bin ton pancar alımı yapacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

KONYA - Konya Şeker, 2012-2013 kampanya döneminde pancar alımına başladı.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Çumra Şeker Kampüsü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, büyük mesafeler aldıklarını, Türkiye'nin ilk 50'deki en büyük şirketini inşa ederek, ilk 100 arasında vergi veren kurum haline geldiklerini söyledi.
Türkiye'nin 2023 yılı vizyonuyla ilgili hedeflerinin olduğunu belirten Konuk, "Kişi başına gelir artacak, biz de dünyadaki zenginlikten payımızı alacağız. Bunu, 'Hükümet, başkan, vatandaş, falan kurum veya birim' diye çözemeyiz. Her birimiz üzerimize düşen görevi, sorumluluğu yerine getireceğiz. Elbette hükümetler ve kurumlar çalışacak ancak bizler de çalışacağız" diye konuştu.
Konuk, Konya Şeker'in elinden geleni yapacağını, bütün gücüyle yapacağı üretimden paylarını üreticilere aktaracağını ifade ederek, Türkiye'nin kamburu olarak görülen tarım sektörünün ülkenin en büyük problemi olan cari açıkta ne kadar büyük çözümler ürettiğini görmeye başladıklarını anlattı.
Ticaret fazlası veren tek birimin tarım sektörü olduğuna dikkati çeken Konuk, "Tarım sektörü ilk defa Türkiye'de fazlalık verdi. Bu sektör Türkiye'nin kamburu değil, bu ülkenin cari açığını da dengeleyen bir sektördür, çok büyüdük. Bugün dünyanın 7. büyük tarım ekonomisi olduk ve bu trend hızla yükseliyor" şeklinde konuştu.
 
Konya Ovası'nın bereketi
Konya'nın daha önce sadece buğday ambarı olarak bilindiğini anımsatan Konuk, şöyle devam etti:
"Bugün Konya Ovası'nın bereketinin, çok daha farklı ürünlerde de olabileceğini başta üreticiler olmak üzere, hep beraber gösterdik. Artık Konya'da başka ürünler, gıdayla ilgili başka çeşitler ve onun alt yapısında olan ürünler de üretilebiliyor. Dünkü buğday ambarı Konya, bugün artık yağın da ambarı olmaya başladı.
Şekerin ambarı oldu. Türkiye'nin şeker ihtiyacının yüzde 35'e yakını Konya'dan karşılanıyor. Şekerin, yağın ve buğdayın ambarı olan Konya, artık patates ve nişastanın da ambarı olacak."
Konuşmaların ardından, Konya Şeker'in 59'uncu, Çumra Şeker'in de 9'uncu pancar alım kampanyası dualarla başladı. Törende sezonun ilk pancarını getiren 3 üreticiye çeşitli hediyeler verildi.
Günlük pancar işleme kapasitesini 28 bin tona çıkaracak olan Konya Şeker'in kampanya döneminin 110 gün süreceği bildirildi. Yeni dönemde 3 milyon 150 bin ton pancar alımı yapacak olan Konya ve Çumra şeker fabrikalarında 434 bin 200 ton kristal şeker, 620 bin ton yaş pancar küspesi, 110 bin ton melas ve 30 bin ton kuru küspe üretiminin hedeflendiği belirtildi.
 
Etiketler