Kredi kartıyla kurbanlıkta faize dikkat

Kurbanlığın bedelinin kredi kartıyla ödenmesinde bir sakınca olmadığını söyleyen yetkililer, kredi kartı borcunu zamanında ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerektiğine dikkat çekti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 
ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Ahmet Yaman, kurban bedelinin kredi kartıyla ödenmesinde bir sakınca olmadığını ancak faizli işleme düşmemek gerektiğini söyledi.
 
Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, ''kredi kartı kullanarak, taksit yaptırarak kurbanlık alınır mı?'' şeklinde tartışmalar bulunduğu dile getirdi.
 
Yaman, şunları söyledi:
 
''Kurbanlığın bedelinin kredi kartıyla ödenmesinde bir sakınca yoktur. Ancak kredi kartı borcunu zamanında ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Bunun yanında kredi kartıyla taksitle kurban alırken, taksit yapma karşılığında bankaya ilave bir ücret ödenmesi söz konusu olacaksa bu ilave ödeme faiz sayılacağından bundan uzak durmaya da özen gösterilmelidir.
 
Bu durum, bankadan kredi alarak kurban kesmede de geçerlidir. Maddi durumu iyi olmayan kişiler zaten kurban kesmekle yükümlü olmadıkları için kurban kesebilmek adına dinen haram sayılan faizli işlemler yaparak günaha girmemelidir.''