17 °C

Kuraklık HES'leri durdurmadı

Bakan Eroğlu, "Geçen yıl, son 44 yılın en şiddetli kuraklığı yaşanmış olmasına rağmen HES'lerden 58,4 milyar kilovatsaat enerji üretilmiştir. Bu üretimin ekonomiye katkısı 9 milyar 900 milyon lira" ifadesini kullandı.

Kuraklık HES'leri durdurmadı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hidroelektrik santrallerinden (HES) elde edilen enerji üretimini 26 milyar kilovatsaatten 95 milyar kilovatsaate çıkardıklarını belirtti.

Depolama tesislerinin sayısının artırılmasının büyük önem taşıdığını söyleyen Eroğlu, 2003 yılına kadar 276 barajın inşa edilerek işletmeye alındığını, bu tarihten sonra da uygulamaya koydukları yeni yatırım stratejileriyle 511 barajı daha tamamladıklarını anımsattı.

Su biriktirmede göletlerin de önemli olduğunu vurgulayan Eroğlu, binden fazla gölet inşa ettiklerini, sadece 81 ilin değil 193 yerleşim yerinin su problemini çözdüklerini vurguladı. Şu an itibarıyla 727 adet baraj inşaatının devam ettiğini aktaran Eroğlu, "727 barajı inşallah 2023 yılının sonuna kadar bitireceğiz." ifadesini kullandı.

HES'lerden elektrik üretimi 4 katına çıktı

HES'lerin inşasında çok büyük mesafeler kat edildiğini belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

"Su kaynakları bakımından avantajlara sahip ülkemiz, bu kaynakların değerlendirilmesi noktasında son 15 yılda büyük aşama kaydetmiştir. Yaklaşık 520 HES inşa ettik. Özel sektör kamu ortaklığı ile 2003 yılında 26 milyar kilovatsaat olan hidroelektrik enerji üretimimizi şu an itibarıyla 95 milyar kilovatsaate çıkarttık. Su azlığında dahi 4 ampulden bir tanesi bizim getirdiğimiz enerjiyle aydınlatılıyor. Geçen yıl, son 44 yılın en şiddetli kuraklığı yaşanmış olmasına rağmen HES'lerden 58,4 milyar kilovatsaat enerji üretilmiştir. Bu üretimin ekonomiye katkısı 9 milyar 900 milyon lira olmuştur. İnşallah şimdi barajlarımız doluyor. Bu sene en az 80-90 milyar kilovatsaat elektrik üretebilecek güce sahibiz."

Bakan Eroğlu, Kığı Barajı ve HES de dahil olmak üzere özel sektörün yaptığı 56 baraj ve HES'in hazır olduğunu, açılış için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gün beklediklerini dile getirdi. 

HES'ler ekonomiye 30 milyar dolarlık katkı sağladı 

Akan suyun gücünden faydalanan HES'lerin, çevre kirliliğine ve sera gazı emisyonuna sebep olmadan, temiz ve yenilenebilir enerji sağladığını aktaran Eroğlu, suyu kontrol edip düzenleyerek sel ve taşkınların önüne geçildiğini ifade etti.

Veysel Eroğlu, HES projeleri ile hem enerji üretileceğini hem de nehirlerin akmaya devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"İyi planlanmış çevre ile uyumlu, yeşili ve maviyi buluşturan HES projeleri, enerji ve kalkınmayı da beraberinde getirecektir. Şu anda 2003 yılından bu yana inşa edilen HES'ler ekonomiye 30 milyar dolarlık katkı sağlamış durumda. Bu sebeple HES'leri inşa etmeye devam edeceğiz. Bu milletin kaynaklarını kullanarak kalkınmaya devam edeceğiz. Hedefimiz, 2019 yılı sonuna kadar 110 milyar kilovatsaat/yıl olarak hesaplanan teknik hidroelektrik potansiyelimizin ekonomik, sosyal ve çevresel yönden yapılabilir kısmının tamamının özel sektör işbirliği ile ülke ekonomisine kazandırmak ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına katkıda bulunmaktır."

Kaynak: AA

HES

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap