24 °C

Makine sektörü BTSO'da buluştu

26. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Durmaz, "4 trilyon dolarlık pazardan 15 milyar dolar alıyoruz" dedi.

Makine sektörü BTSO'da buluştu

BURSA (DÜNYA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 26. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Durmaz, 4 trilyon dolarlık dünya makine pazarından Türkiye'nin 15 milyar dolar pay aldığını vurgulayarak; "Önümüzde çok geniş bir pazar yelpazesi var. Bu bereketli sektöre birbirimizin ayağına basmadan çalışanlarımızla ve ailelerimizle birlikte sahip çıkalım" dedi.
 
BTSO'da ağırlıklı olarak makine sektör temsilcilerinin faaliyet gösterdiği 26. Meslek Komitesi'nin ‘Genişletilmiş Sektör Analiz Toplantısı' Oda Hizmet Binası'nda gerçekleştirildi. Toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) ve BTSO 26. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Durmaz, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Şener ve Fahrettin Gülener ile komite üyeleri katıldı. Hüseyin Durmaz, makine sektörünün dünya ticaretinden 4 trilyon dolar pay aldığını belirterek, "20-30 yıl öncesine göre çok daha iyi bir noktadayız. Ancak 4 trilyon dolarlık pazardan aldığımız pay hala 15 milyar dolar seviyesinde. Önümüzde çok geniş bir pazar yelpazesi var. Bu bereketli sektöre birbirimizin ayağına basmadan çalışanlarımızla ve ailelerimizle birlikte sahip çıkalım" dedi. Durmaz, gelişmiş ülkelerde yapılan toplam ihracatın yüzde 20'sinin makine sektörü tarafından karşılandığını ifade ederek, "Bizler de daha fazla çalışarak, projelerimizi hızlandırarak 100 milyar dolarlık hedefe ulaşabiliriz" diye konuştu. 
 
BTSO'dan Milano'ya özel hazırlık

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Şener, Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamındaki fuar etkinliklerini tüm hızıyla sürdürdüklerini söyledi. Bu kapsamda 5-8 Eylül 2015 tarihleri arasında İtalya'nın Milano kentinde düzenlenecek Makine, Metal İşleme ve Teknoloji Fuarı'nın (EMO) dünyadaki en önemli buluşmalardan birine sahne olacağını dile getiren Şener, BTSO'nun da söz konusu fuara özel organizasyon düzenleyeceğini dile getirdi. BTSO'nun Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) projelerine de değinen Şener, "Firmalarımıza uluslararası rekabet gücü kazandıran projelerimize Ekonomi Bakanlığı'mız da önemli katkılar sağlıyor. Makine sektöründe de kısa süre içerisinde yeni bir Ur-Ge projesini hayata geçirmiş olacağız. Bu destekleri kaçırmayalım" ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap