Menzelet ve Kılavuzlu'nun devri tamamlandı

Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin Koç Holding ve Aygaz’ın ortak iştiraki Entek Elektrik’e devir işlemleri, İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi’nin imzalanması ve EPDK lisans onaylarının ardından tamamlandı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin Koç Holding şirketlerinden Entek Elektrik'e devri tamamlandı.

Koç Holding ve Aygaz'ın ortak iştiraki olan şirketten yapılan açıklamaya göre, devir işlemleri, İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi'nin imzalanması ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun lisans onaylarının ardından tamamlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, işletme hakkı devralınan Kahramanmaraş'taki iki hidroelektrik santralinin, Koç Topluluğu'nun sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyüme vizyonunun önemli bir adımı olduğuna dikkat çekerek, "Entek, öncü elektrik üretim şirketleri arasında yer alma hedefiyle, portföyünü güçlendirmeye devam etmektedir. 2017 yılında yapılan en büyük özelleştirme ihalesini kazanarak vizyonumuzu ve ülkemizin geleceğine olan inancımızı ortaya koyduk." ifadelerini kullandı.

Entek Elektrik Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya da şirketlerinin geçen yıl Ekim ayında Mersin'de 24 megavat kurulu gücünde üç hidroelektrik santralini bünyesine kattığını hatırlatarak, "Toplam 178 megavat kurulu güce sahip Menzelet ve Kılavuzlu HES'lerinin satın alma işlemi, ülkemizde 2017 yılında yerli yatırımcıların gerçekleştirdiği en büyük satın alma işlemi oldu. Bu iki santralle birlikte kurulu gücümüz yaklaşık iki katına çıkarak 422 megavata ulaştı. Önümüzdeki dönemde de kaynak çeşitliliği açısından dengeli bir üretim portföyüne ulaşmayı gözeterek yatırımlarımıza devam etmeyi planlamaktayız." değerlendirmesinde bulundu.

Entek Elektrik, geçen yıl Eylül ayında santrallerin 49 yıl süre ile "İşletme Hakkının Verilmesi" yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi kapsamında, 1 milyar 276 milyon lira ile en yüksek teklifi veren şirket olmuştu.

Etiketler