12 °C

Meyve- sebze fiyatları bir haftada % 15 arttı

Meyve- sebze fiyatları bir haftada % 15 arttı


ANKARA - Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, meyve ve sebze fiyatlarında yüksek artışların yaşandığını belirterek, "Meyve-sebze fiyatlarının astronomik bir şekilde arttığını görüyoruz. 7 gün içinde fiyatlar yüzde 10-15 arttı" dedi.
Yetkin, TZD Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de buğday üretimi yönünden bir sıkıntı yaşanmadığını kaydetti. 2013'de hasatı yapılacak ürünlerin üretiminde herhangi bir problem görünmediğini bildirdi.

Ülke genelinde hububat ekiminin tamamlandığını ve iklim şartlarının olumlu seyretmesi halinde buğday üretiminde artış beklediklerini dile getiren Yetkin, tarım sektörünün ekonominin genelinden daha iyi performans gösterdiğini ve genel ekonomik büyümeye yüzde 9,2 oranında katkıda bulunduğunu anlattı.
Tarımsal ürün ithalatının ve dış ticaret açığının giderek büyüdüğünü ifade eden Yetkin, "Bu yıl tarımsal ürün ithalatı 6,2 milyar dolar iken, ihracat 4 milyar dolar civarında. Pamuk, buğday, ayçiçeği gibi ülkemizde kolayca yetişen ve dünyada en iddialı olabileceğimiz ürünler için bu yıl 4 milyar dolar civarında döviz harcamış bulunuyoruz" diye konuştu.

Komşu ülkelerde yaşanan bazı olumsuz gelişmelerin, Türkiye'nin dış ticaretini de olumsuz etkilediğini belirten Yetkin, şunları kaydetti:

"Rusya ile yaşanan bazı siyasi gerilimlerin meyve ve sebze sektörü ihracatına etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Suriye sınırının meyve sebze nakliyesinde esas araç olan TIR trafiğine kapanması ise Orta doğu ihracat kanalının önemli ölçüde tıkanması anlamına gelmektedir. Bu yola alternatif olarak Mısır ve İsrail üzerinden ihracat yapmak hem maliyetleri artırmakta, hem de nakliye süresini uzatması açısından dayanıksız ürünler olan sebze meyve ürünleri için çözüm olmamaktadır."
Yetkin, Türkiye'de 2012'de tarıma 7,5 milyar lira destek verildiğini ve 2013 bütçesinde de çiftçiye ayrılan destek miktarının yüzde 20'lik artışla 9 milyar lira olarak belirlendiğini ifade etti. Bu artışın geçmiş yıllara göre kıyaslandığında olumlu bir gelişme olduğunun altını çizen Yetkin, buna rağmen Türkiye'de tarıma verilen desteğin yeterli olmadığını iddia etti.

"Bunlar fırsatçılık, ahlaki gelmiyor"

Meyve ve sebze fiyatlarının astronomik bir şekilde arttığını ifade eden Yetkin, fiyatlarda 7 gün içinde yüzde 10-15'e varan oranlarda artış kaydedildiğini söyledi.
Yetkin, söz konusu fiyatlarda yaşanan artışa, zarar verecek düzeydeki yağışların ve fırsatçıların neden olduğunu belirterek, "Bu konuda bir anarşi var. Tüm sebzelerde bu böyle. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Bunlar fırsatçılık, ahlaki gelmiyor" dedi.
Kış döneminde özellikle portakal, mandalina ve limon gibi ürünlerde de benzer bir durumun yaşandığına dikkati çeken Yetkin, "Portakal üreticide 30-50 kuruş, burada 1,5 lira. Mandalina ha keza. Üretici elinden çıkarırken zorlanıyor, tüketici ise pahalıya alıyor. Bu haksızlık, fırsatçılık" diye konuştu.

Ürün fiyatlarındaki artışın, üreticilerden kaynaklanmadığını öne süren Yetkin, şunları kaydetti:

"Domates üreticinin elinden 50 kuruşa çıkıyor, Ankara'da en ucuzu 3,5 lira. Biber 75 kuruşa çıkıyor, en ucuzu 4-4,5 lira. Patlıcan üreticinin elinden 75-80 kuruşa çıkıyor, bugün 2 lira. Kabak 60 kuruşa çıkıyor, pazarları dolaşın 2,5 lira. Patates üreticinin elinde kaldı, bugün 1,5 lira. Bu fiyatlar hale gelene kadar artmıyor. Marketlerde, hiper marketlerde bu oluyor."

Yetkin, çiftçilerin kullandığı elektriğin pahalı olduğunu savunarak, elektriği Türkiye'deki bir çiftçinin, Avrupa Birliği'ndeki bir çiftçiden 2 kat fazlaya satın aldığını iddia etti. Yetkin, zaten elektrik ücretlerini ödemede zorluk yaşayan çifçinin sektördeki özelleştirmelerle birlikte sıkıntısının daha da artacağını savundu.
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.