9 °C

MİLGEM 3. gemisi teslim edildi

MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında, Meteksan Savunma'nın ürettiği Milli Sonar Deniz Birimi, kabul testleri tamamlanarak TCG-Burgazada'ya teslim edildi

MİLGEM 3. gemisi teslim edildi

Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında üretilen Milli Sonar Deniz Birimi, kabul testleri tamamlanarak MİLGEM 3. Gemisi TCG-Burgazada'ya teslim edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının su üstü, denizaltı savunma ve hava savunma harbi, keşif ile karakol görevlerini icra etmek üzere milli olarak geliştirilen ve inşa edilen MİLGEM gemilerinin en kritik alt sistemlerinden birini Sonar Sistemi oluşturuyor.

Sonar sistemi fark yaratıyor

Su üstü gemilerinde su altı hedeflerinin tespit ve takibi için kullanılan sonar sistemleri, muhtemel bir savaş sırasında gemiler için en önemli tehditlerinden olan denizaltı, mayın ve torpidolara karşı savunma harbinin temel bileşenini oluşturuyor. Bu doğrultuda MİLGEM gemilerinde yer alan Karinaya Monteli Sonar Sistemi, korvet ve fırkateyn gibi su üstü gemi platformlarına monte edilerek, denizaltı savunma harbi ve mayın sakınma görevlerini düşük, orta frekanslarda aktif ve pasif olarak çalışarak yerine getiriyor.

Milli sonar sisteminin sanayileştirilmesi Meteksan Savunma'ya verildi

Bu kapsamda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yer alan Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından ilk prototipi geliştirilen milli sonar sisteminin sanayileştirilmesi de Türkiye'nin Sualtı Akustiği Mükemmeliyet Merkezi olarak görevlendirilen Meteksan Savunma'ya verildi. Üretilen sistemler projenin ilk 2 gemisi olan TCG HEYBELİADA ve TCG BÜYÜKADA'da başarı ile kullanılıyor.

MİLGEM 3. Gemisi TCG-Burgazada için Milli Sonar Deniz Birimi çalışmaları ise 2015'in ilk yarısında başlatıldı. Tasarıma hakim olma, prototip üretim, seri üretime aktarma, seri üretim, üretim doğrulama testleri, transdüser sertifikasyon testleri, transdüser eleman kabul testleri, dizine entegrasyon, dizin kabul testleri, karkasa entegrasyon ve nihayetinde fabrika kabul testleri (FAT) sonrası komple sistem teslimi gerçekleştirildi.

Zamanında tamamlandı

Teslimat geminin denize iniş takvimini olumsuz etkilemeyecek şekilde zamanında başarı ile tamamlandı. Tedarik ve kullanıcı makamlarının aktif olarak katılım sağladığı FAT testleri, 7 gün gibi kısa bir süre içerisinde başarı ile tamamlandı. Söz konusu FAT testleri, Meteksan Savunma'ya ait üretim tesisleri ve Bilkent Açık-Su Test ve Kalibrasyon Tesisi'nde yapıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstanbul Tersanesi Komutanlığı'na teslim edilen ve önümüzdeki dönemde çalışmaya hazırlık ve sistem entegrasyon testleri yapılacak Milli Sonar Deniz Birimi, denizlerdeki görevine hazır durumda bulunuyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.