18 °C

Milli Piyango'da belirsizlik

Şans oyunları ihalesinde ek süre için ÖİB'den olumlu cevap alamayan Net Holding, 'Milli Piyango için çalışmaya devam' mesajı verdi. Şimşek ise ikinci şirketi işaret etmişti..

Milli Piyango'da belirsizlik

Şans oyunları özelleştirme ihalesini kazanmasının ardından lisans sözleşmesini imzalamak için ikinci kez ek süre talebinde bulunan Net Holding Özelleştirme İdaresi'nden (ÖİB) herhangi bir ek sürenin verilip verilmediğine dair henüz bir cevap alınmadığını; ÖİB’den bir açıklama gelinceye kadar ihale şartnamesinin gereklerini yerine getirmek için çalışmalarına devam ettiğini duyurdu.

Şans oyunlarını işletmek için lisans sözleşmesini imzalamak üzere daha önce 15 Nisan'a kadar ek süre alan Net Holding, önceki akşam yaptığı açıklamada, sözleşmenin bu tarihte imzalanamayacağını açıklamıştı.  

Şimşek, 2. şirketi işaret etti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, dün yaptığı değerlendirmede ihalede muhtemelen süre uzatımı olmayacağını ve sürecin ikinci en iyi teklifi veren şirketle devam edeceğini söylemişti.           

Net Holding’den dün akşam KAP’a yapılan açıklamada, “Özelleştirme İdaresi'nden şu ana kadar herhangi bir ek sürenin verilip verilmediğine dair bir cevap alınmamıştır. İdari şartname gereğince 10 milyon dolar tutarında teminat mektubu verilmiş olup 9 milyon dolarlık kısmı şirketimizin yükümlülüğündedir. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan bir açıklama gelinceye kadar grubumuz ihale şartnamesinin gereklerini yerine getirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir. Olumsuz bir açıklama geldiğinde idari şartname gereğince söz konusu geçici teminat mektubu Özelleştirme Fonu’na irat kaydedilecektir” denildi. 

Geçen yıl 15 Temmuz'da yapılan ihaleye 2.755 milyar dolar ile en iyi teklifi Net Holding'in ortağı olduğu Net Şans-Hitay ortak girişim grubu; ikinci iyi teklifi 2.75 milyar dolar ile ERG-Ahlatçı Ortak Girişim Grubu vermişti. Net Holding'in bu işlemi 2014 yılında Türkiye'de gerçekleşen 22 milyar dolarlık birleşme ve satın alma işlemleri arasında en büyük işlem olmuştu.       

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap