Mobilya satışları KDV indirimiyle yüzde 40 arttı

Mobilyada uygulanan KDV indiriminin eylül sonuna kadar uzatılmasını değerlendiren MOSFED Başkanı Güleç, uygulamanın başladığı şubat ayının ilk gününden itibaren satışların yüzde 40 arttığını belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada nisan sonuna kadar yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülen KDV indiriminin, eylül ayı sonuna kadar uzatılmasını değerlendirdi.

Mobilya sektörünün yerli kaynaklarla hem iç hem de dış pazarda sürekli büyüdüğünü dile getiren Güleç, istihdamı yüksek bu sektöre destek verilmesinin 19 alt sektörü de doğrudan etkilediğini anlattı.

Sektörün son yıllarda iç pazarda yeterince büyümediğini ifade eden Güleç, "Ancak mobilyada KDV indiriminin başladığı şubat ayının ilk günlerinden itibaren satışlar yüzde 40 arttı. KDV indiriminin eylül sonuna kadar uzatılması harika oldu. Sektör son yıllarda ötelenmiş alımlarla iç pazarda geçen yılın aynı dönemine göre en az yüzde 30 büyür" diye konuştu.

"Devlet ciddi gelir elde ediyor"

Güleç, mobilya sektörünün ihracatının son 15 yılda ciddi atılımlar yaptığını belirterek, 2000'li yıllarda ortalama kilogram ihracatı 2 dolarken bu rakamın halihazırda 3,7 dolara çıktığını söyledi. Ayrıca 2005'te 600 milyon dolar olan ihracatı 2 milyar 650 milyon dolara yükselttiklerini dile getirdi.

Son yıllarda, iç pazarda beklemeye geçen mobilya alımının şubat başında KDV indirimiyle harekete geçtiğini anımsatan Güleç, "Böylece KDV nedeniyle kayıt dışı olan sektörümüz de kayıt içine giriyor. Devletin KDV'den bir kaybı var gibi gözükse de kayıt içine giren üretim ve satışlar sayesinde ciddi gelir elde ediliyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Şubat ayından itibaren 15 bin kişi istihdam edildi

Mobilya sektörünün yılsonuna kadar KDV indirimi sayesinde artan satışlarla 50 bin yeni istihdam sözü verdiğini hatırlatan Güleç, "KDV indiriminin başladığı şubat ayından beri 15 bin istihdam yarattık. Bu rakamın yılsonuna kadar 50 bine ulaşmasını hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kayıt dışı pazar daraldı

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın da KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşmesiyle mobilya satışlarında zaman zaman yüzde 100'e varana artışlar yaşandığını belirterek, düzenleme sayesinde sektördeki kayıt dışı pazarının da daraldığını söyledi.

KDV indiriminin uzatılmasının çok önemli olduğunu ve sektöre gelen hareketliliği sürdüreceğini ifade eden Öztaşkın, "Satışların yılsonunda 2016'ya göre yüzde 40 ila yüzde 50 oranında artmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir