18 °C

Nüfus müdürlüklerinde yeni kimlik mesaisi

İçişleri Bakanlığı, nüfus müdürlüklerinde oluşan uzun kuyruklar nedeniyle yeni kimlik kartı başvurularının hafta sonu yapılabileceğini bildirdi. Bakanlık ayrıca hafta içi başvuru saatini 19.00'a kadar uzattı.

Nüfus müdürlüklerinde yeni kimlik mesaisi

Bugüne kadar 2 milyon yeni kimlik kartı başvurusu alındı. Başvurular doğrultusunda 750 bin kimlik kartı basıldı.

Mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliği ve değiştirilmesine ilişkin herhangi bir süre sınırlaması bulunmazken, doğum, süre dolumu ve kaybetme gibi nedenlerle yeni kimlik kartına başvurular gerçekleştiriliyor. 

Yeni kimlik kartı başvuruları nedeniyle nüfus müdürlüklerinde uzun kuyrukların ve bekleme sürelerinin yaşandığı bilgisini paylaşan İçişleri Bakanlığı başvuru gününe hafta sonunu da ekledi. Ayrıca bu işlem için gün içerisinde mesai bitimi 2 saat daha uzatıldı.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Ancak son dönemde, Alo 199 hattından randevu alınmadan, ilçe nüfus müdürlüklerine gidilerek başvuruda bulunulması, yoğunluklara ve uzun bekleme sürelerine neden olmaktadır.

Mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliği ve değiştirilmesine ilişkin herhangi bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın elinde varolan nüfus cüzdanları, yeni kimlik kartları ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.

'Geçici Kimlik Belgesi'

Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olması gibi, değiştirilmesi zorunlu haller nedeniyle yapılan kimlik başvurularında, "Geçici Kimlik Belgesi" düzenlenmektedir.

YGS'ye girecek öğrenciler başta olmak üzere, tüm vatandaşlarımız, gerek mevcut nüfus cüzdanlarıyla gerekse yeni kimliklerini alıncaya kadar kendilerine verilen geçici kimlik belgeleriyle sınava giriş, pasaport başvurusu gibi tüm resmi iş ve işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Hafta sonu da başvuru yapılabilecek

Bakanlığımız tarafından kimlik kartı başvurularındaki yoğunluğun azaltılması ve nüfus cüzdanını değiştirmek zorunda olanların, yeni kimlik kartı başvurularının hızlı bir şekilde karşılanması amacıyla, ilçe nüfus müdürlüklerimizin mesai saatleri yeniden düzenlenmiş olup yoğunluklar azalıncaya kadar mesai saatleri haftaiçi saat 19.00’a kadar uzatılmış, başvuruların cumartesi ve pazar günleri de saat 09.00-17.00 saatleri arasında alınmaya devam edilmesi kararlaştırılmıştır.

Ayrıca, yoğunlukların karşılanması ve vatandaşlarımıza yeni kimlik kartlarının daha hızlı temini için Alo 199 hatlı randevu sistemimiz de bu düzenlemelerle uyumlu hale getirilmektedir. "

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap