25 °C

Osmanlı mimarisini New York'a taşıyacak

TOKİ, New York'ta Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin yansıtılacağı 30 katlı yeni Türkevi inşa etmeye hazırlanıyor

Osmanlı mimarisini New York'a taşıyacak

 

ANKARA - Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Amerika'nın rüya şehri New York'ta Osmanlı-Selçuklu mimarisiyle 30 katlı Türkevi inşa etmeye hazırlanıyor.
 
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İdare'nin Türkiye'nin yanı sıra yurt dışında da çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.
 
Bu kapsamda Somali'de 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire yüksekokulu ve 2 bin kişi kapasiteli dini tesisin inşaatının devam ettiğini anlatan Karabel, Pakistan'da süren 4 bin 620 konut ve sosyal donatıların inşaatının da gelecek yıl tamamlanmasının planlandığını dile getirdi.
 
Karabel, bu çalışmaların Türk halkının destekleriyle Hazine'den herhangi bir bedel çıkmadan gerçekleştirildiğine işaret etti.
 
TOKİ, New York'a imzasını atacak
TOKİ'nin Amerika'da yeni bir Türkevi yapmak için de çalışmalara başladığını anlatan Karabel, New York'taki Birleşmiş Milletler binasının çaprazında hem Türk Konsolosluğu hem de Türkevi binalarının bulunduğunu bildirdi.
Bunun yanındaki iki parseli de Dışişleri Bakanlığı'nın satın aldığını dile getiren Karabel, "Dışişleri Bakanlığı ile bununla ilgili teknik danışmanlık hizmeti vermek üzere protokol imzaladık. Müşavir ihalesi tamamlandı. Bunun dışında projeci seçim ihalesini de 2013'ün ocak ayında yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.
New York'un dünya çapında, büyük bir metropol olduğuna işaret eden Karabel, şöyle devam etti:
"Bu kentte bulunan mevcut Türkevi yıkılarak, çevredeki imar şartları neye elveriyorsa 25-30 katlı bir bina yapılacak. Daha önce de New York Belediyesi'ne yaptığımız bir ziyarette bu konuda bize yardımcı olacaklarını ve çevreden de alacağımız onay doğrultusunda 30 kata kadar çıkmamıza izin verebileceklerini söylediler."
 
New York, Osmanlı-Selçuklu mimarisiyle tanışacak
Karabel, TOKİ bünyesinde oluşturdukları Tasarım Birimi ile Türkiye'de Osmanlı Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üretmeye başladıklarını hatırlattı.
New York'taki Türkevi binasında da Türkiye'yi simgeleyen figürlerin kullanılacağını belirten Karabel, şunları kaydetti:
"Sayın Başbakanımızın bu konuda talimatları var. Hem kamu binalarının hem de yurt dışı binalarının, elçilik binalarının cephelerinde ve iç mekanlarında Türk mimari özelliklerinin simgelerinin görülmesi için bütün kurumlarca çalışmalar sürdürülüyor. Bunlara biz de dahiliz. New York'ta yapacağımız Türkevi'nde de Osmanlı-Selçuklu mimarisini kullanacağız."
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap