”Özel sermaye fonu yatırımları 2 milyar dolara ulaştı”

Ernst&Young, özel sermaye fonları raporunun üçüncüsünü yayınladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Türkiye'de, 2007 yılında 2 milyar dolar olarak gerçekleşen özel sermaye fonu yatırımları, 2008 yılının ilk 6 ayında 2 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Ernst&Young, 2007 yılında dünyada yatırım yapılan şirketlerden 100 büyük çıkış işlemi baz alınarak hazırlanan özel sermaye fonları (Private Equity) raporunun üçüncüsü yayınladı. Özel sermaye fonlarının Türkiye pazarına ilgisini sürdürdüğüne işaret edilen rapora göre, 2006 yılında 2,4 milyar dolar, 2007 yılında 2 milyar dolar olarak gerçekleşen özel sermaye fonu yatırımları, 2008 yılının ilk 6 ayında 2 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Ernst& Young Türkiye Kurumsal Finansman Yönetici Ortağı Demet Özdemir, rapora ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'de özel sermaye fon yatırımlarının yaklaşık 10 yıldır varlık gösterdiğini, son yıllardaki global likidite bolluğunun yanı sıra Türkiye'deki istikrar ve güven ortamının da etkisiyle fonların sayı ve hacim olarak arttığını belirtti. Özdemir, Türkiye'nin gelişmekte olan piyasalar arasında cazibesini halen koruduğunu kaydetti.