10 °C

Özlü: Ekonomi son çeyrekte sıçrama yapacak

Bakan Özlü, sanayi üretimindeki düşüşle ilgili olarak, son çeyrekte ekonomide bir sıçrama yaşanacağını ve bu gerilemeyi telafi edeceğini söyledi.

Özlü: Ekonomi son çeyrekte sıçrama yapacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan verilere göre büyümenin en önemli öncü göstergelerinden sanayi üretimi üçüncü çeyrekte yüzde 3.2 daraldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, verilerin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün açıklanan verilerle üçüncü çeyrek sanayi üretiminde bir miktar yavaşlama olduğunu görüyoruz... Üçüncü çeyrekte gerek ülkemizde gerekse çevremizde yaşan gelişmeler, karşımıza bu tabloyu çıkarmıştır. Son çeyrekte ise ekonomi olumlu yönde tekrar bir sıçrama yapacak ve üçüncü çeyrekte yaşanan duraksamayı telafi edecektir" dedi.

İhracattaki gelişmelerin iç pazardaki sınırlayıcı gelişmelerle birleşerek sanayi üretimini aşağıya çektiğini belirten Özlü, "Eylül ayı itibariyle döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar, çevre ülkelerde güvenlik endişesiyle ticaret kanallarının daralması ve bunların ülke içindeki siyasi yansımaları, tüketim ve yatırım tarafında harcamaların ertelenmesine neden olmuştur. Gerek beyaz eşya, otomobil gibi dayanıklı tüketim harcamaları gerekse de yatırım eğilimleri bize bu tabloyu işaret etmekteydi" dedi.

Özlü yurtiçi tüketime ve yatırımlara dönük alınan tedbirlerin de desteğiyle üçüncü çeyrekte ertelenen talebin dördüncü çeyrekte devreye gireceğini belirterek "Dördüncü çeyrekte hızlanan bir ekonomi göreceğiz. Ekonominin hızlanmasında ise öncü rolü yine sanayi sektörü üstlenecektir... Önümüzdeki dönem hem attığımız adımların etkisi hem de finansal piyasaların daha öngörülebilir bir hal almasıyla sanayimiz çok daha hızlı büyüyecektir" dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.