17 °C

Perakende satış hacmi azaldı

Perakende satış hacmi ağustosta yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 1 geriledi

Perakende satış hacmi azaldı

ANKARA  - Perakende satış hacmi ağustosta yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 1 azaldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ağustos ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi'ni açıkladı. 

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ağustosta, temmuz ayına göre yüzde 0,1 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,6 arttı. 

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,2 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,9 azaldı. 

Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,1 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 5,4 artış gösterdi. Posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 2,2 azaldı.  

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bu yıl ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,7 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,3 düşüş gösterdi. 

Perakende ciro ağustosta yüzde 0,6 arttı  

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,2 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 11,4 azaldı.  

Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,7, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 10,0, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 7,8 arttı. 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ağustosta, temmuza göre yüzde 0,6 artış gösterdi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,2 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,8 arttı. 

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 yükselirken, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,6 arttı.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap