7 °C

Perakendede güven düştü, beklentiler durağan

Perakendede güven nisanda bir önceki aya ve geçen yıla göre düşerek -4,8 değerini aldı. Bu oranla Türkiye, geçen yıla göre AB-28’de perakende güven en çok düşen ülke oldu

Perakendede güven düştü, beklentiler durağan

ANKARA -TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE), Nisan 2014’te bir önceki aya ve geçen yıla göre düştü. Gelecek 3 aydaki sipariş, satış ve satış fiyatı beklentileri geçen yıla göre arttı. Ancak satış beklentileri 6 aydır durağan seyrediyor. 

TEPAV, nisan ayı TEPE sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2014’e düşme eğilimi ile başlayan TEPE, mart ayındaki yükselişin ardından nisanda yeniden düştü. TEPE, Nisan 2014’te -4,8 değerini aldı. TEPE, bir önceki aya göre 2 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 7,2 puan düştü. TEPE’nin geçen yıla göre düşüşünde geçtiğimiz 3 aya göre işlerin durumundaki düşüş ve mevcut stok düzeyindeki artış etkili oldu. 

Satış beklentileri 6 aydır durağan seyrediyor

Nisan 2014’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 55.7’si önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 15.7 düzeyinde kaldı. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 28.5 oldu. Önümüzdeki 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri Nisan 2014’te 21.1 puan oldu. Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinde Nisan 2013’e göre 1.2 puanlık artış, Mart 2014’e göre ise 2.5 puanlık düşüş oldu. Satış beklentileri Kasım 2013’ten buyana durağan bir seyir izliyor. 

İşlerdeki toparlanma algısı 4 ay sonra yükseldi

Nisan 2014’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 10.7’si geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 52.9 oldu. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 36.5 oldu. İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumunun denge değeri Nisan 2014’te eksi 37.5 puan düzeyinde gerçekleşti. İşlerin geçen yılın aynı dönemine kıyasla durumunda Mart 2014’e göre 6.1 puanlık artış, Nisan 2013’e göre ise 15 puanlık düşüş oldu. İşlerdeki toparlanma algısı Kasım 2013’ten buyana ilk kez yükseldi. 

Nisanda en iyi performansı motorlu taşıtlar sektörü gösterdi

Alt sektörler itibariyle bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre, motorlu taşıtlar sektörü en iyi performansı gösteren sektör oldu. Motorlu taşıtlar sektörü dışındaki tüm sektörlerde geçen yıla göre düşüş yaşandı. “Diğer” (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye, vb.) ve yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörlerinde düşüş ortalama düşüşten daha az oldu. Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı, birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar, mobilya, aydınlatma ekipmanları ve ev içi kullanım ürünleri ve elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektörlerinde ise geçen yıla göre düşüş ortalama düşüşten fazla oldu. Geçen yıla göre en fazla düşüş elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektöründe yaşandı. 

Perakende de sipariş beklentilerinde artış yaşandı

TEPE anketine soru bazında bakıldığında Mart 2014’e göre, “önümüzdeki 3 aydaki satış ve satış fiyatı” beklentilerinde düşüş görüldü. Diğer tüm beklentilerde ve mevcut durumlarda ise artış yaşandı. Nisan 2013’e göre, “geçen 3 aya ve geçen yıla göre işlerin durumunda” ve “önümüzdeki 3 aydaki istihdam” beklentilerinde düşüş izlendi. Perakendede tedarikçilerden sipariş, mevcut stok düzeyi ve mağaza sayısı beklentilerinde artış oldu. 

AB’de perakende güveni yükseldi

2014’e yükselerek giren ancak mart ayında düşen AB-28 Perakende Güven Endeksi, Nisan ayında tekrar yükseldi. AB-28 Perakende Güven Endeksi, Nisan 2014’te 3 puan değerini aldı. AB-28’de bir önceki aya göre 2.4 puanlık, geçen yılın aynı dönemine göre ise 10.6 puanlık artış oldu. Türkiye hem bir önceki aya hem de geçen yıla kıyasla AB-28’den ve Euro Bölgesi’nden daha kötü performans sergiledi. Türkiye, geçen yıla göre AB-28’de perakende güvenin en çok düştüğü ülke oldu. 

AB'de en iyi performansı Güney Kıbrıs sergiledi

AB-28 ülkeleri ve Türkiye’nin Perakende Güven Endeksi değerlerine bakıldığında Güney Kıbrıs’ın geçen yıla göre en fazla artış yaşanan ülke olduğu görüldü. Güney Kıbrıs’ı, İsveç, Belçika, İngiltere ve İtalya takip etti. Geçen yıla göre düşüş sadece Slovakya, Danimarka ve Türkiye’de yaşandı. Bir önceki aya göre en fazla artış ise yine Güney Kıbrıs’ta oldu. AB-28 Perakende Güven Endeksi, hem geçen yıla hem de geçen aya göre Euro Bölgesi’ne oranla daha iyi performans sergiledi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.