Piyasada sahte para çoğaldı, kontrol cihazı satışı yüzde 200 arttı

20’lik ve 50’liklere kadar düşen sahte paraları tespit etmek için mağazalar ve esnaf makina yatırımını hızlandırdı, kontrol cihazı satışları geçen ay ikiye katlandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SELENAY YAĞCI

Esnafın korkulu rüyası sahte para son günlerde dikkat çekici bir artış gösterdi. Yerel market zincirlerinde haftada en az 4 tane 100 TL’lik sahte banknot bulunur hale geldiği belirtiliyor.

Bu durum, marketler için para kontrol cihazını kasa gibi bir demirbaş haline getirdi. Önümüzdeki süreçte marketler, para kontrol cihazlarına daha fazla yatırım yapmaya hazırlanıyor. Hazır giyimciler ise kontrol edilen paranın miktarını 50 TL banknota kadar düşürdü. Taksilerde de 20 TL’lik sahte banknotlar bile yakalanıyor. Sahte banknotlarla Nişantaşı, Etiler, Erenköy gibi semtlerde daha sık karşılaşılıyor.

Esnaf sahte paraya karşı harekete geçti

Avansas.com satış verilerine göre para kontrol kalemi ve para kontrol cihazı satışlarında geçen ay bir önceki aya göre yüzde 200’ün üzerinde bir artış var. Avansas.com müşterilerinin büyük çoğunluğu para kontrol cihazı satın almayı tercih ediyor. Cihazların fiyatları ise 200 lira ile 800 lira arasında değişiyor. Kurumsal şirketlerin dışında KOBİ'ler ve esnaflar da artık kontrol cihazına yatırım yapmaya başladı. Uzmanlar çoğu insanın cebinde sahte para olduğunu bile anlamadığını belirtiyor. Vatandaşa da para üstü olarak aldıkları parayı kontrol etmeleri tavsiye ediliyor.

Marketlerde son günlerde sahte paraya daha sık rastlandığını söyleyen Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, marketlerde bunun üzerine daha fazla önlem alınmaya başlandığının altını çizdi. Özellikle para kontrol makinelerine daha fazla şubede yatırım yapmaları gerektiğini fark ettiklerini dile getiren Altunbilek, “Biz de kendi marketimizde birkaç adet 100 TL’lik banknotla karşılaştık son bir haftada... Para sayma makinelerinin sayılarını artıracağız” dedi.

Sahte dolarlar da piyasada dolaşıyor

Sahte para ilk kez karşılaşmadıklarını ama son dönemde revaçta olduğunu belirten İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Ramazan Ulu, “Sahte para zaman zaman artışlar gösteriyor. Son birkaç aydır yine patladı. TL’deki değer kaybı özellikle döviz sahteciliğini de artırdı” dedi. Tedbirlerini artırmaya hazırlandıklarını kaydeden Ulu, “Son dönemde zaten çok zor kazanıyoruz. Rekabette yoğun bir sektördeyiz. Bu sebeple para kontrol cihazlarının sayısı artması gerekli. Zaten bir yüz doların kaybı neredeyse bir cihaz parası... Kazandığını kaybetmektense cihaz yatırımı yapmak şart” diye konuştu.

Taksiciler para kontrol kalemleri kullanıyor

Konu hakkında DÜNYA’ya bilgi veren taksi şoförü Mehmet Aydoğdu, “Son birkaç aydır sahte banknotlar dolar olarak da elimize geçer oldu. Bu nedenle turist de olsa döviz kabul etmemeye başladık” dedi. TL olarak sahte banknotların 20 liraya kadar düştüğünü söyleyen Aydoğdu, şunları anlattı: “50 liralar da çok tercih edilir oldu. Küçük para dikkat çekmez diyorlar sanırım. Bizim duraktaki taksilerin hemen hepsinde para kontrol kalemi var. Bütün gün direksiyon sallayıp kazandığını kaybetmektense bu kaleme para veririm dedim ve yararını da görüyoruz.”

Bir hazır giyim markası mağaza müdürü özellikle mağazanın yoğun olduğu zamanlarda sahte para ile karşılaştıklarını belirterek, “Mağazalarımızın çoğunda para kontrol cihazı var. Artık kontrolleri 50 liraya kadar düşürdük. 200’lük ya da 100’lük banknot dikkat çektiği için artık 50lik banknotun da sahtesini görüyoruz” diye konuştu.

Para kontrol cihazlarının da sahtesi var

Uzmanlar para kontrol cihazı alırken dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Piyasada sahte para kadar kontrol cihazlarının da sahteleriyle karşılaşılabiliyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir