9 °C

"Eşdeğer Parça" uygulaması 1 Haziran'da başlıyor

Hazine'nin 13 Ocak 2015 tarihinde yayımladığı tebliğ çerçevesinde, 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren otomotiv yan sanayiinde "Eşdeğer Parça" uygulaması başlayacak.

"Eşdeğer Parça" uygulaması 1 Haziran'da başlıyor

Ferit B. PARLAK

ANKARA - Hazine'nin 13 Ocak 2015 tarihinde yayımladığı tebliğ çerçevesinde, 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren otomotiv yan sanayiinde "Eşdeğer Parça" uygulaması başlayacak. Yetkili  servisler artık, TSE'nin onayladığı muadil parçaları da orijinal parça yerine kullanabilecek. Muadil ürünler 2 yıl TSE tarafından onaylanacak, bu sürenin ardından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşlarının onayladığı ürünler de bu kapsamda değerlendirilebilecek. TSE Başkanı Sebahattin Korkmaz, Türkiye'de üretilen parçaların ihraç edildikten 4-5 kat bedelle orjinal parça adıyla tekrar Türkiye'ye getirildiğini belirterek, bu düzenlemeyle bunun önüne geçileceğini anlattı.

Gazete ve televizyonların  Ankara Temsilcileri ile bir araya gelen TSE Başkanı Sebahattin Korkmaz, uygulamanın otomotiv yan sanayi için önemli bir adım olduğunu belirterek, tüketici üzerindeki maliyet baskısının da azalacağını aktardı.

Yeni d önemde artık tüketicilerin orijinal parça yerine aynı özellikteki eşdeğer parçayı daha uygun fiyata satın alabileceğini belirten Korkmaz, "Böylece sigorta maliyetleri de düşecek. Bu belgelendirme modeliyle orijinali ile aynı kalitede üretim yapan yerli sanayicilerin ürünlerinin orijinal parça yerine kullanılacak ve otomotiv yan sanayinin gelişmesinin önünü açılacak" dedi.

TSE'nin 1 Haziran'da başlayacak belgelendirme faaliyetleriyle ilgili dokümantasyon, personel, eğitim ve laboratuvar hazırlıklarını tamamlayarak başvuruları almaya başladığını belirten Sebahattin Korkmaz, "Bir ürün Türkiye'de üretilip orijinal parça olarak yurtdışına bir birime satılıyor, aynı ürün Türkiye'ye geri döndüğünde bizim tüketicimize 4-5 birime satıldığını görüyoruz. Yani bizim ürünümüz bize geri döndüğünde, orijinallik kazandığında  bizim imalat maliyetimiz, hatta satış birim maliyetimizin 4 katına çıktığını görüyoruz" diye konuştu.

Orijinal ürün diye adlandırılan ürünlerin teste tutulduğunda, yerli imalatçıların ürünleriyle aynı özellikte olduğunun görüldüğünü vurgulayan Sebahattin Korkmaz, "Bu problemleri ortadan kaldıracak yegane unsur, bu eşdeğer parçaların orijinal parça gibi bir takım testlerden geçirilerek, bu testler sonucu orijinal parçanın verdiği sonuçları verip vermediğinin ölçülmesi ve belgelendirilmesidir.  İşte bu eşdeğer parça belgelendirmesi sürecidir. Biz bu belgelendirme modeli ile otomotiv yedek parça üreticilerimize, kalitesi konusunda iddialı oldukları yedek parçaları, uluslararası alanda geçerli metotlarla test ederek orijinal parça değerinde olduğunu belgelendirme konusunda bir alan açmış olduk" ifadelerini kullandı.

Korkmaz, TSE'nin Eşdeğer Parça Belgelendirmesinde görevlendirilmesinin, alanda sahip olduğu yetkinlik sonucu olduğunu kaydederek, "TSE bildiğiniz gibi alanında en yetkin, en geniş kaynaklı, Avrupa'nın en büyük laboratuvar tesislerine sahip olan bir kuruluştur. Bu alanda kamu eşgüdümü içerisinde uygunluk değerlendirme sektörünü de regüle etmek amacıyla 2 yıllık süre için TSE'ye bu yetki verildi" dedi.

Belgelendirme konusunda şu ana kadar 3 milyon liralık yatırım yapıldığını söyleyen Sebahatin Korkmaz, parça belgelendirilmesinde ücretin parçanın niteliğine göre değişeceğini ve binde 5'i geçmeyeceğini anlattı.

Türkiye'de yaklaşık bin 200 yan sanayi firmasının bu alanda üretim yaptığını anlatan Sebahattin Korkmaz, araçlarda 30 binin üzerinde parça olduğuna dikkat çekti ve "TSE, araçlarda kullanılan tüm parçalar için genel kriterler oluşturmuştur, hangi parça için başvuru yapılırsa yapılsın, kriter havuzundan ilgili testler seçilerek belgelendirme yapabilecek durumdadır" dedi.

Eşdeğer Parça Belgelendirmesi yönteminin Avrupa'da İspanya ve İtalya'da uygulandığını dile getiren Korkmaz, şu ana kadar 4 ayrı firmanın 73 parça için başvuruda bulunduğu bilgisini verdi.

TSE'nin, standardizasyon konusundaki çalışmalarına da değinen Korkmaz, "Standardı üretemediğimiz sürece, teknoloji oluşturmak ve geliştirmek mümkün değil.  Biz şimdi eşdeğer parça uygulaması yaparken orijinal ürünlerin  ne olduğunu, hangi kapasitelerde olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Türkiye'de imal ettiğimiz herhangi bir ürünümüzü dış ülkelere ihraç etmek istediğimizde onların akredite ettiği kuruluşlara ürünümüzü açmak zorundayız" diye konuştu.

TSE'de görev değişiklikleri

TSE Başkanı Korkmaz, TSE'de görev değişiklikleriyle ilgili soruları da yanıtladı. Korkmaz görevden almaların paralel yapı operasyonu olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirterek:

"Doğrudur görevden alma da var, atama da var. üdürlerimizden 26'sını, bazılarını sosyal sebeplerle tayin istemeleri nedeniyle, bazılarını sağlık sebepleriyle, bazılarını da bizim ekip anlayışımıza uygun olmayacağını düşündüğümüz için görevden aldık veya başka görevlere atadık.  Toplam müdür olarak sayımız 175. Yani yüzde 10'luk bir değişiklik yaptık. Tasarrufumuzun paralel yapı mücadelesi ile ilgisi olmayıp, sadece sosyal ve profesyonel ihtiyaçları karşılamak amaçlı yapılmıştır" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.